• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KAYIN MANTARI EK GELİR GETİRDİ

Artvin’de orman köylüsü için alternatif geçim kaynağı olabileceği düşüncesiyle başlatılan ‘Kayın Mantarı Projesi’ meyvelerini vermeye başladı.


ARTVİN KAYINMANTARI3Kayın mantarı, orman köylüsüne ek gelir getirdi. Artvin Orman Bölge Müdürü M.Sedat Ecevit, Orköy Şube Müdürü Fuat Bilgin ile Ballı Üzüm Köyünde kayın mantarı projesini gerçekleştiren orman köylüsü vatandaşları ziyaret ederek birlikte kayın mantarı topladılar.

Ballı Üzüm köyü Muhtarı Ali Fuat Beyaz kayın mantarı yetiştiriciliği projesinin az maliyetle çok gelir getiren bir iş olduğunu 2. Ürünleri alınca daha iyi anladıklarını ifade ederek “Artık yetiştirdiğimiz kayın mantarları pazarda da yerini aldı ve hatırı sayılır derecede köylümüze ek gelir getirdi. Bu yüzden Orman Bölge Müdürlüğüne teşekkür ediyorum” dedi.

ARTVİN KAYINMANTARI2Bölge Müdürü M.Sedat Ecevit “ Kayın mantarı özellikle dar arazisi bulunan bölgelerde üretim için son derece önemli, yaptığımız çalışmalardan verimli sonuçlar almak, orman köylüsünün gelir seviyesini artırmaya katkı sağlamak bizleri de mutlu ediyor. Kurumsal olarak bu tip çalışmalarla her zaman yanınızdayız” dedi.

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü 2013 yılında, Artvin Merkez İlçesi Ballıüzüm Köyü’nde 6 aileye, Yusufeli İlçesi Altıparmak Köyü’nde 5 aileye olmak üzere 11 aileye “100 Kütüklü Kayın Mantarı Yetiştiriciliği Projesi” uygulanmış idi.

2013 yılında Artvin İli Merkez İlçesi Ballıüzüm Köyü’nde 6 aileye 4.441 TL’si hibe olmak üzere toplam 17.765 TL, Yusufeli İlçesi Altıparmak Köyü’nde 5 aileye 3.750 TL’si hibe olmak üzere toplam 15.000 TL olmak üzere toplam 11 aileye 32.765 TL kredi desteği verildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?