• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KAZAKİSTAN PAVLADOR SENFONİ ORKESTRASI TRABZON’DA

Türk dünyasının çağdaş klasik müzik şah eserlerini dünyanın farklı noktalarında dinleyicilerle buluşturan Pavlador Senfoni Orkestrası, Trabzon’da sanatseverlerle buluştu.


TrabzonKlasikMüzik3Trabzon Valiliği, Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi (TÜRKSOY) işbirliğinde, Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konseri, Vali Abdil Celil Öz’ün yanı sıra, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ile çok sayıda davetli izledi.

Vali Öz, burada yaptığı konuşmada, “TÜRKSOY 20 yılı aşkın sürede Türk dünyasının kültür zenginliklerini paylaştırmak ve ülkeler arasında işbirliğini geliştirmek için önemli çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalarından dolayı TÜRKSOY teşkilatına teşekkür ediyorum” dedi.

TrabzonKlasikMüzik4Kaseinov ise, TÜRKSOY’un Türk dilini konuşan coğrafyasında dili, tarihi ve kültürü ortak olan halklar arasındaki kardeşliği güçlendirmek amacıyla kurulmuş uluslararası bir kültür ve sanat teşkilatı olduğunu belirtti. Trabzon’da olmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Kaseinov, “Trabzon benim için özel bir şehir. Ben bu şehrin ve sizlerin fahri hemşehrisiyim. Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ev sahipliğinde TÜRKSOY olarak birçok etkinlik düzenledik. Trabzon adeta Türk dünyası sanatçılarının, bilim adamlarının ve kültür elçilerinin buluşma noktasıdır” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu da, “Bu konser; sanatın, kültürün, Türk dünyasındaki birliği ve beraberliğin sembollerinden birisidir. İnsan sevgisi ve uygarlık karakterinde olan Trabzon şehri bu tür etkinlikleri en iyi şekilde düzenlemektedir” dedi.

TrabzonKlasikMüzik2Konuşmaların ardından Bolat Rahimjanov şefliğinde verilen konserde, Azerbaycanlı opera sanatçısı Farida Mamedova, Kırgızistanlı sanatçılar Kunduz Kariphayeva, Şahimardan Abilov, Kazakistanlı sanatçı Talgat Karimov ve Türk sanatçılar Ari Edirne ile Ömer Türkmenoğlu sahne aldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?