• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

13 Temmuz 2015

KENE AVCISI KEKLİKLER DOĞAYA SALINDI

Artvin’ in Ardanuç ilçesinde, ortaklaşa düzenlenen organizasyon ile kene avcısı olduğu bilinen 1.000 adet kınalı keklik, doğayla buluşturuldu.


Artvin-keklkler-doğa-5Artvin’ de insan sağlığını ciddi derecede tehdit eden özellikle de Ardanuç bölgesinde daha tehlikeli olan kene ile mücadele kapsamında farklı bir yöntem daha geliştirildi. Tam bir kene avcısı olarak bilinen Keklikler doğaya bırakılarak kene olayının önüne geçilmeye çalışılıyor.

Artvin’ in Ardanuç ilçesine bağlı Cevizli köyünde Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü, Artvin Çoruh Üniversitesi ve Artvin Avcılar ve Atıcılar Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği organizasyon ile kene avcısı olduğu bilinen bin adet kınalı keklik, doğayla buluştu.

Artvin-keklkler-doğa-4Cevizli köyü halkının çok istemeleri üzerine, Artvin Avcılar ve Atıcılar Derneği’nin de av yasağı kapsamına alınan köyde, doğaya salınan kekliklerle ilgili bilgi veren Artvin Çoruh Üniversitesi Artvin Meslek Yüksek Okulu Yaban Hayatı Bölümü Öğretim Görevlisi Yasin Uçarlı, şunları kaydetti: “Doğada habitatlar ve bunların içinde bulunan canlılar söz konusu ve bunları ortaya koyabilmek için, arasındaki dengenin bazen insan eliyle bozulması söz konusu olabiliyor. Bunu yine biz insan eliyle tekrar doğal denge oluşması anlamında yardımcı olmaya çalışıyoruz. Hem kene ile mücadele hem de değişik zararlılarla mücadelede bu tarz biyolojik canlıların kullanılması, bizim özelikle üzerinde durduğumuz noktalardan bir tanesi ve burada bugün çok güzel bir etkinlikle hep birlikte bunu gerçekleştirdik.”

Artvin-keklkler-doğa-3Son 15-20 yıldır avcı derneklerinin de yaban hayatını destek verdiğini belirten Artvin Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Necmi Asuman, “Yaban hayatına destek için her türlü imkân ve olanağı veriyoruz. Amacımız yine bizim içindir, eğer doğaya bu tür faaliyetler göstermez etkinliklere katılmazsak av bulamayacağız, av bulabilmek için üretimi desteklememiz gerekiyor. Bundan dolayı Yaban Hayatı Şube Müdürlüğü’nün bünyesindeki tüm etkinliklere dahil oluyoruz” dedi.

Artvin-keklkler-doğa-2Köylülerden kekliklerin köylerine bırakılması konusunda çok ciddi istek geldiğini belirten Artvin Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nde Orman Mühendisi olarak çalışan Mevlüt Özyanık, ” Köylünün ısrarcı olması dolayısıyla av komisyonunda buranın yasaklanması konusunda karar alınarak, bin adet kekliğimizi doğayla buluşturmuş olduk. Keneyle mücadele ve diğer birçok biyolojik çeşitlilikle mücadelede ön planda olan bir hayvan türü olması münasebetiyle, doğadaki ekolojik dengeyi sağlamak için bu tür ufak, sevgi dolu müdahalelerimizle çalışmalarımıza milli parklar olarak devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?