• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

23 Aralık 2014

KESTANE KANSERİ İLE BİYOLOJİK MÜCADELE

Artvin’de Uzun yıllardır Doğu Karadeniz kestane ormanlarında etkisini sürdüren kestane kanseri ile biyolojik mücadeleye başlandı.


KestaneKanseri2Uzun yıllardır doğu Karadeniz kestane ormanlarında etkisini sürdüren kestane kanseri Cryphonectria parasitica (Murr.) ile biyolojik mücadeleye başlandı. Kestane sahalarımızın Gürcistan kestane ormanlarına bitişik olması nedeniyle, ormanlarımız için tehlikeli sayılabilecek değişik tipteki aktif virulent sporlarının sınırdan geçerek, Artvin kestane ormanlarını etki altına alması doğal olayların bir sonucu olarak kabul ediliyor.

KestaneKanser4Doğu Karadeniz kestane ormanları, ilk bakışta doğal hypovirülensliğin yaygın olduğu göze çarpsa da, her iyileşen kanser yarasının Hypovirulent olmadığı, aslında doğal hypovirülentin fazla yaygın olmadığı göze çarpmaktadır. İyileşen kanser yaralarının çoğunda yaranın altında ve üstünde veya sağ ve solunda aktif virulentin varlığını sürdürdüğü, bu tip iyileşme gösteren yaralarda zaman içinde virulentin baskın çıkarak ağaçları zayıf düşürdüğü, hatta genç ağaçları öldürdüğü görülmüştür.Bu tip yaralarda Hypovirulent virüsünün düşük dozda etki yaptığı, fazla eşleşme gösteremediği veya virüsün etki oranının yetersiz kaldığı ile izah edilebilir. Sahalarımızda bu tip Hypovirulent virüsünün çoğunlukta olduğu, hatta Doğu Karadeniz kestane ormanların tamamında aynı tipteki hypovirulentin yaygın olduğu söylenebilir.

Borçka Orman İşletme Müdürlüğü’nün, Gürcistan kestane ormanlarına bitişik İşletme Şeflikleri, kestane ormanlarındaki iyileşen yaralardan alınan izolatlardan, hiç birinde hypovirulent virüsü çıkmadı ve tamamından aktif virulent çıktı. Aktif (Virulent) Kestane kanserinin, Artvin Orman Bölge Müdürlüğü kestane ormanlarında oldukça yoğun olmakla birlikte, hypovirulent virüsünün, sahalarımızın çok az bir kısmında aktif olduğu, her iyileşen yaranın hypovirulent olmadığı bir gerçek. Sahalarımızın önemli bir kısmında aktif kanserin etkinliğini sürdürdüğü, genç ağaçların kısa sürede ölmelerine karşın, yaşlı ağaçların uzun süre dayandığı tespit edildi.

KestaneKanseri5Ormanlarda Kestane Dal Kanseri ile doğal dengeyi kurabilmek ve sahalardaki hypovirulent oranının %50’nin üstüne çıkarabilmek için, Artvin Orman Bölge Müdürlüğü Biyolojik mücadele laboratuarında kestane kanseri ile biyolojik mücadele (hypovirulent virüsü) laboratuarı kuruldu. 2014 yılı biyolojik mücadele çerçevesi içerisinde, hypovirulent virüsü izolatlarının alındığı ve eşleşmenin olduğu, kestane kanserinin yaygın olduğu 2 hektarlık sahaya Hypovirulent virüsü verilerek, deneme amaçlı biyolojik mücadele yapıldı. Kestane kanseri ile doğal dengenin kurulabilmesi için, sahalardaki Hypovirulent virüsü oranının %50’nin üstüne çıkması gerekiyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?