• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KIBLEDAĞINDA KARDA MAHSUR KALAN İŞÇİLER KURTARILDI

Rize’nin Güneysu ilçesine bağlı Kıbledağı mevkisinde cami inşaatında 4 gündür yoğun kar yağışı nedeniyle mahsur kalan işçiler askeri helikopterle kurtarıldı.


KıbledağıMahsurİşçiler-2Rize Güneysu’da Kıbledağı mevkisinde cami inşaatında 4 gündür yoğun kar yağışı nedeniyle mahsur kalan işçiler askeri helikopterle kurtarıldı.

İlçenin Ortaköy köyü yakınlarında bin 700 rakımlı Kıbledağı Kent Ormanı mevkisinde cami inşaatında çalışan Adil Özdemir, Abdurrahman Tepegöz ve Aytuğ Karayurt, dört gündür etkili kar yağışı sonucu ilçe merkezine inemeyince yetkililerden yardım istemiş, yetkililer mahsur kalan işçilere karayolu ile ulaşamayınca havadan dün yiyecek, giyecek ve yakacak yardımı yapmıştı.

Valilik Kriz Merkezi, Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan askeri helikopter istedi. Merzifon’dan 6 kişilik ekibi ile havalanan askeri helikopter, Kıbledağı’nda mahsur kalan işçilere ip sarkıtarak askeri personelin yardımı ile helikoptere alınarak Rize Limanı’na getirildi. İşçiler sağlık kontrolünden geçirildi.

Mahsur kalan işçi Adil Özdemir, yaptığı açıklamada, çok sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, “Çok sıkıntı gördük. Dün yardım getirildi. Askeri helikopter ile bugün alındık. Herkesten Allah razı olsun” dedi.

KıbledağıMahsurİşçiler-3Abdurrahman Karagöz ise üç gün boyunca kar ve tipiden etkilendiklerini vurgulayarak, “Fazla söze gerek yok. Çok zor şartlar yaşadık. Yetkililerin yardımı ile kurtulduk. Devletimizden Allah razı olsun” diye konuştu.

Aytuğ Karayurt ise helikopter ile yiyecek atana kadar zor şartlarda kaldıklarını vurgulayarak, “Karı eriterek su yapıp çay içiyorduk. İnşaat iskelelerini keserek yakarak ısınıyorduk. Elimizdeki gıdalar biterken helikopterle yiyecek attılar. Allah devletimize zeval vermesin” ifadelerini kullandı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?