• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KİVİ FESTİVALİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ordu’da, Büyükşehir Belediyesi ile İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce, “Kivi Festivali” düzenlendi.


ordukivifest2016-2Ordu Büyükşehir Belediyesi ile İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün birlikte düzenlediği “Kivi Festivali” gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi Başkanı Enver Yılmaz, kivinin tanıtımıyla ilgili daha fazla çalışmaya imza atacaklarını söyledi.

15 Temmuz Demokrasi Meydanında yapılan “Kivi Festivali”ne Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ile birlikte Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Genel Sekreter Dr. Mustafa Çöpoğlu, Ak Parti İl Başkanı Uğur Çelenk, İlçe Belediye Bakanları, İl Müdürleri, protokol mensupları, kivi üreticileri ve davetliler katıldı.

İKİ YILDA TARIMA 500 BİN LİRA DESTEK

Festivalin açılış konuşmasını yapan Başkan Enver Yılmaz, iki yılda tarımsal üretimin geliştirilmesi için 500 bin lira kaynak aktardıklarını belirterek, “Büyükşehir olduktan sonra sebze yetiştiriciliğine yaklaşık 105 bin, sera naylonuna 60 bin, patates tohumluğuna 123 bin, organik yumurta üretimi için yarka tavuk alımına 200 bin lira olmak üzere yaklaşık 500 bin TL’lik destekte bulunduk” dedi.

ordukivifest2016-4ORDU’NUN EN ÖNEMLİ ÜÇ ÜRÜNÜ: FINDIK, BAL VE KİVİ

Kivinin fındık ve balın yanında Ordu’nun en önemli üç ürününden biri olduğunu söyleyen Başkan Yılmaz, “Kivi, fındık ve balın yanında ilimiz için en önemli 3. ürün olarak öne çıkıyor. Türkiye’de kivi üretiminin yüzde 15’i Ordu’da gerçekleştiriliyor. Üretim miktarı olarak her ne kadar Yalova’dan sonra gelsek de en kaliteli kivinin Ordu’da üretilmesinin mutluluğunu yaşıyoruz. Kiviyle ilgili tanıtım çalışmalarını daha da geliştireceğiz. Sağ olsun Sayın Valimizin ilimizin tanıtımını ulusal ve uluslararası alanda çok güzel bir şekilde yürüttüğü turizm alanındaki tanıtım çalışmalarıyla birlikte önümüzdeki yıllarda ilimizi çok sayıda turist ziyaret edecek. Biz de tarımsal ürünlerimizin tanıtımıyla ilgili yeni çalışmalar yapacağız. İnşallah gelecek yıl uluslararası fındık festivali düzenleyerek fındığın tanıtımına yönelik dünü bugünü ve geleceğiyle ilgili tüm gayretimizi göstereceğiz. Gürgentepe ilçemizde düzenlenen bal festivalini, Büyükşehir Belediyemiz uhdesine alarak ulusal çapta bir festivale dönüştürmek istiyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu tür ürünlerin yetiştirilmesi ve tanıtılması için elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

ordukivifest2016-3ORDU’DA KİVİ SANAYİSİ KURULMALI

Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu’da kivi sanayisinin kurulması gerektiğine işaret ederek, “Yakın zamana kadar tanesi 4-5 liradan satılan kivinin şimdilerde ise kilosu maalesef 2-3 liraya satılamıyor. Son derece besleyici bir meyve olan kivi, pastacılık sanayisinde kullanıldığı gibi kurutularak yaz ve kış dönemlerinde şekerleme olarak da tüketilebiliyor. Kivinin sanayisinin de kurulmasının gerektiği ilimizde iyi bir pazarlama ağıyla kivinin hak ettiği değeri bulması gerekir” dedi.

ordukivifest2016-5ÜRÜNLERİMİZİ İYİ PAZARLAMAMIZ GEREKİYOR

Tarımsal ürünlerin üretilmesi kadar tanıtımının daha çok önemli olduğuna dikkat çeken Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, “Daha önce farklı mecralarda dile getirdiğimiz ve sitemde bulunduğumuz konuların bugün itibarıyla tek tek çözülmeye başladığını görmekten mutluluk duyuyoruz. Kivi üretiminde önemli bir il olmamıza rağmen bu konuda etkinliğimizi tam olarak ortaya koyamıyor, maalesef ürettiğimiz ürünlerimizi pazarlayamıyoruz. Kivi festivali gibi bu tür organizasyonlar, kivinin pazarlama çalışmaları konusunda en önemli etkinliklerden biridir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, “Kivi Festivali” kapsamında düzenlenen “En Güzel Kivili Pasta Yarışması” ile “En İyi Kivi Bahçesi” yarışmalarında dereceye girenlere Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz tarafından ödülleri takdim edilerek kivi ve kivili pasta stantları gezildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?