• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

31 Ekim 2014

KİVİ TOPLAMA TARİHİ İÇİN UYARI

Samsun’dan Sarp’a incelemelerde bulunana uzmanlar tarafından Kivi hasat tarihi en erken 10 Kasım olarak belirlendi, üreticilerin bu tarihten önce kivi toplamaması istendi


2011-10-14-1Türkiye’de kivi üretiminin büyük bir payına sahip olan Karadeniz’de kivi hasat dönemi yaklaştı. Samsun’dan başlayarak Sarpa’a kadar çeşitli incelemelerde bulunan yetkililer kivi üreticilerine önemli uyarılarda bulundu, teknik heyetin yaptığı ölçüm doğrultusunda, kivi hasat tarihinin en erken 10 Kasım olarak belirlendiği belirtilerek, üreticilerin bu tarihten önce kivi toplamamaları istendi.

Ziraat mühendislerinin, Samsun’dan Sarp’a kadar olan bölgeden alınan kivi örneklerinde şeker ölçümü gerçekleştirdikleri öğrenilirken “Kivinin şeker oranı dalındayken yüzde 6,5’i geçmemesi gerekiyor, uzmanlar aksi halde kivinin kalitesiz olacağını söylüyor. Üreticilerimizin kivi toplama mevsimini bilmesi gerekiğini de ifade eden yetkililer, kaliteli kivi yetiştirmek konusunda kivi üreticilerine çeşitli uyarılarda bulundu. 

Kaliteli Kivi Doğu Karadeniz’de

Kaliteli kivi üretiminin Trabzon’un doğusundan başlayıp Sarp’a kadar olan bölgede yapıldığı vurgulanıyor, “Hava şartlarının etkili olduğu kivi üretiminde geçen yıl 15 bin ton kaliteli kivi üretimi gerçekleştirilirken, bunda hava şartları son derece etkili oldu, bu yıl 100 rakımın üzerinde kivi olmadığı beliritilirken Mart ayında yaşanan don olayının kiviyi birçok meyvede olduğu gibi olumsuz etkiledi. Rekolte düşüklüğü nedeniyle kaliteli kivi üeritimin öneminin arttığını vurgulayan uzmanlar 10 kasım tarihinin önemine vurgu yapıyor. 

Yılda 70 Bin Ton Kivi üretimi

Alınan bilgilere göre Türkiye’de 70 bin tonun üzerinde tüketim yapılıyor ve Türkiye’de ortalama yılda 35-40 bin ton üretimimiz gerçekleşirken aradaki fark ithal ediliyor, bu yıl üretimin azalacağı tahmin ediliyor. Kivinin ithalatında tonunda 700 dolar gümrük vergisi uygulanırken bu da kivinin değerinde oldukça büyük önem arz ediyor. 

Şeker Ölçümleri Önemli

Kivinin kalitesi için Şeker ölçümlerinin tamamlanmasının ardından kivinin tam olgunluğa ulaşmadığının tespit edildiğine dikkati çeken uzmanlar “”Bazı bölgelerde şeker ölçümlerine göre olgunlaştığı görülse de kivi tam olarak şeker oranını tamamlamamış olduğunu görüyoruz. Kivide şekerlenme oranı 5 ile 6 arasında değişiyor. Teknik heyetin yaptığı ölçüm doğrultusunda hareket edilmesini istiyoruz. Kivi hasat tarihi en erken 10 Kasım olarak belirlendi, üreticilerimiz bu tarihten önce toplamasınlar. Üreticilerimiz ve alıcılar buna dikkat etsin. Üreticiler alıcılarla buluşmadan, anlaşmadan kiviyi dalından toplamasın, acele etmesin. Hava şartları kiviyi dalında bırakmaya son derece uygun.”ifadelerine yer verdi. 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?