• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

10 Kasım 2015

KIZIL GEYİKLER KARADENİZ ORMANLARINDA

Bursa Uludağ Üniversitesi Doğal Yaşama Alanı’ndan Giresun’un Alucra ilçesinde bulunan ormanlara nakledilen kızıl geyikler, doğal ortama uyum sağlayarak ormanlık alanlarda görünmeye başlandı.


KIZIL-GEYİKLER-KARADENİZ-ORMANLARINDA-2…ve Kızıl Geyikler Karadeniz ormanlarında yıllar sonra nihayet görünmeye başlandı. 2013 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi Doğal Yaşama Alanı’ndan Giresun’un Alucra ilçesi Doludere köyü ornanlarına bırakılan 6 adet kızıl geyik, doğal ortama uyum sağlayarak şehir merkezine yakın köylerde göründü.

Bu duruma çok sevinen Doludere köyü sakinleri , “Bu hayvanları bu kadar yakından görmek çok güzel bir duygu, Anadolu’ya has özellikler taşıyan kızıl geyik, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bulunmayan bir geyik türü. Bu bakımdan, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce başlatılan bir çalışmayla Alucra’ya getirilen bu tür, Doğu Karadeniz’de bir ’ilk’ olma özelliği de taşımaktadır” dediler.

KIZIL-GEYİKLER-KARADENİZ-ORMANLARINDA-3Öte yandan Doğa Koruma ve Milli Parklar yetkilileri, Kızıl Geyiklerin avlanmasının kesinlikle yasak olduğunu belirttiler.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?