• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

25 Ocak 2015

KIZLAR MANASTIRI’NIN RESTORASYONU EN ÇOK ONLARI SEVİNDİRİYOR

Trabzon Boztepe sırtlarındaki tarihi Kızlar Manastırı’nda yapılan restorasyon çalışmaları en çok mahalle sakinlerini ve esnafı sevindiriyor.


KızlarManastırınınBitmesiniBekiyorlar3Boztepe sırtlarındaki tarihi Kızlar Manastırı restorasyon çalışmaları hızla devam ediyor. Yerli ve yabancı turistlerin önemli uğrak yerlerinden biri olacak Kızlar Manastırı’nda yapılan restorasyon çalışmaları en çok mahalle sakinlerini ve esnafı sevindiriyor. Manastırın mahalleleri yanında Trabzon’un turizmine de önemli katkı sağlayacağına inandıklarını belirten Boztepeliler bu tarihi mekanın yeniden turizme kazandırılması için emeği geçen Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na teşekkür ediyor.

KızlarManastırınınBitmesiniBekiyorlar--2Tarih, uygarlık ve kültür kenti Trabzon’un önemli tarihi mekanlarından biri olan Kızlar Manastırı’nda restorasyon çalışmaları sürüyor. Restorasyon projesi Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan tarihi mekânın restorasyonu Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Tamamlandığında ülke ve bölge turizmine çok önemli katkılar sağlayacak.

Boztepe Mahallesi’nde bulunan ve Trabzon turizmi için önemli bir yere sahip tarihi manastırın yeni hali şehre gelen turistler için çekim merkezi olacak. Aslına uygun olarak yapımı devam eden Manastır içerisinde bulunan tarihi Kaya Kilisesi ve örneğine nadir rastlanan fresklerin gün yüzüne çıkarılması projenin en önemli kısmını oluşturuyor. Kent turizmine önemli katkı yapması beklenen manastırın restorasyon maliyeti 1 milyon 570 bin TL olacak. 2014 yılının Mart ayında başlayan restorasyon çalışmalarının 450 günde tamamlanması hedefleniyor.

KızlarManastırınınBitmesiniBekiyorlar-5Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu Trabzon’un tarih, uygarlık ve kültür kenti olduğuna dikkat çekerek, şehirde bulunan tarihi mekânları restore ederek tekrar turizmin hizmetine sunmak için çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Başkan Gümrükçüoğlu, “Tarihi Kızlar Manastırı’nın restorasyon projesini Belediyemiz kaynakları ile daha önce yaptırmıştık. Manastırın restorasyonunun yaptırılması için bu tarihi mekânı 5 yıl süre Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devrettik. Israrlı takiplerimiz neticesinde Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından bu tarihi mekânın restorasyon ihalesi yapıldı ve yüklenici firma çalışmaları hızla bir şekilde sürdürülüyor. Restorasyonun tamamlanması ile turizme kazandırılacak olan tarihi mekân şehrin kültür sanat ve turizm hayatına önemli bir canlılık katacaktır. Bir tarih ve kültür kenti olan Trabzon turizmde de yükselen değer olmaya devam edecek” diye konuştu.

KızlarManastırınınBitmesiniBekiyorlar-4Boztepe’nin yamacında şehre hâkim bir mevkide kurulan Kızlar Manastırı 14. yüzyılda (1349-1390) 3. Aleksios tarafından yaptırılmış, yapılan ilavelerle manastır 19. yüzyılda son şeklini almıştı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?