• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

17 Nisan 2015

KORELİ TURİZM YATIRIMCILARININ GÖZÜ TRABZON’DA

Güney Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Cho Yunsoo ve iş adamlarından oluşan heyet Trabzon’a geldi. Koreli turizm firmaları yeni turizm destinasyonları arayışı içindeler.


Koreli-Turizm-Yatırımcılarının-Gözü-Trabzon’da-3Güney Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Cho Yunsoo ve işadamlarından oluşan heyet Trabzon Valisi Abdil Celil Öz’ü makamında ziyaret etti.

Beraberindeki iş adamlarıyla Trabzon Valiliği’ne gelen Büyükelçi Yunsoo, Valilik Şeref Defteri’ni imzaladıktan sonra Vali Abdil Celil Öz ile görüştü.

Türkiye ile Güney Kore arasında hem tarihi bir dostluk, hem de ekonomik işbirliği olduğunu anlatan Vali Öz, “Kore Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki ilişkiler çok eskilere dayanmakla birlikte bu ilişkiler Kore Savaşı ile karşılıklı duygusal bir ilişki biçimine dönüşmüştür.

Koreli-Turizm-Yatırımcılarının-Gözü-Trabzon’da-2Özellikle son yıllarda iki ülke arasında gerçekleştirilen üst düzey ziyaretler, ticaret hacmindeki gelişmeler ve ülkemizde bulunan Koreli firmaların yatırımları bu alanda önemli bir potansiyel oluşturmaktadır.
Kore’nin sanayide, bilişimde ve teknolojide önemli bir ağırlığı var. 1 trilyon dolarlık bir ticaret hacmini geçen sayılı ülkelerden birisidir. Bu yönüyle iki ülke arasındaki ilişkiler çok önem arz ediyor.
Trabzon bir ticaret kentidir. Bunun yanında belli ölçüde sanayi de mevcuttur. Trabzon olarak gerek ticaret ve gerekse kültürel ilişkilerle beraber turizm konusunda da ortak çalışmalar yapabileceğimize inanıyorum.

Özellikle kültür, inanç ve doğa turizminde önemli potansiyele sahip olan Trabzon’un Koreli misafirlerimiz için iyi bir destinasyon olacağını düşünüyoruz” dedi.

Büyükelçi Cho Yunsoo ise, “Tüm Korelilerin oldukça güzel bir şehir olan Trabzon’a karşı ilgilerinin artacağını düşünüyorum. Yıllık 250 bin Koreli Türkiye’yi ziyaret etmektedir ve bu ziyaretçilerin en kısa zamanda Trabzon’a da geleceğine inanıyorum. Koreli turizm firmaları yeni turizm destinasyonları arayışı içindeler. Sizler bu firmaları Trabzon’a davet edip turizm alanında yeni bir fırsat yaratabilirsiniz. Türkiye’nin çok farklı bölgelerinde yapılan bu araştırmalarda Trabzon’un cezbedici yönlerinin fark edileceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Koreli-Turizm-Yatırımcılarının-Gözü-Trabzon’da-1Büyükelçinin önerisi üzerine Vali Öz, Koreli turizm yatırımcılarını Trabzon’a davet edeceklerini ve bu yöndeki çalışmalara ağırlık vereceklerini söyledi.

Ziyarette Vali Öz, Büyükelçi Yunsoo’ya Trabzon’a özgü telkari işlemeli fincan takımı hediye ederken Yunsoo ise Vali’ye hediyesini sundu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?