• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

17 Haziran 2015

KÖYDE TİYATRO OYNANDI

Giresun’un Piraziz ilçesindeki Ekolojik Güney Köy’de ilk kez tiyatro oyunu köy meydanında sergilendi. “Dokuz Canlı” adlı oyun büyük ilgi gördü.


KÖYDE-TİYATRO-OYNANDI-4Giresun Valiliği Avrupa Birliği, Dış İlişkiler ve Proje Koordinasyon Merkezinin koordinasyonunda Giresun Fındık Araştırma İstasyon Müdürlüğünün desteği ve Ekolojik Güney Köy Pembe Köşkün sahibi Fatma ve Emin Altun çiftinin organizasyonunda Tiyatro Cümbüş-ü Muhabbet tiyatro topluluğu “Dokuz Canlı” isimli oyununu ilk kez köy meydanında sergiledi.

KÖYDE-TİYATRO-OYNANDI-3Tiyatro Cümbüş-ü Muhabbet sosyal sorumluluk projesi kapsamında gerçekleştirdiği gösterimde özellikle yaşlı, çocuk ve kadınlardan oyun bittiğinde aldıkları olumlu tepkilerden sonra köylerde gösterimlere devam edeceklerini belirtti.

KÖYDE-TİYATRO-OYNANDI-5Tiyatro yönetmeni Tolga Özkundakçı gösterim ile ilgili olarak şunları söyledi; Bizler Tiyatro Cümbüş-ü Muhabbet olarak her zaman köy meydanlarında olacağız zira tiyatro, 2500 yıl önce dört duvar arasında, bir sahne üzerinde doğmamıştır. Tiyatro, alanlarda doğmuş, sokaklarda yaşam bulmuştur. İlkel toplumlarda, avlanan avın taklidi, ateş etrafında oturmuş topluluğa karşı görsel olarak oynanmıştır. Tiyatroyu meydanlardan koparan ve para karşılığı salonlara sokan ne yazık ki insanoğlunun bitmek tükenmek bilmeyen egosu olmuştur bu sebeple bizler elimizden geldiğince köy meydanların da oyunlarımızı ücretsiz oynayacağız.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?