• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KTÜ “2. ULUSLARARASI MÜZİK VE DANS ARAŞTIRMALARI” SEMPOZYUMU TAMAMLANDI

Trabzon’da Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Devlet Konservatuvarı tarafından gerçekleştirilen, “2. Uluslararası Müzik ve Dans Araştırmaları” sempozyumu sona erdi.


ktu-2-uluslararasi-muzik-ve-dans-arastirmalari-1Ana başlığı “Bellek ve Kültürel Miras” olan II. Uluslararası Müzik ve Dans Araştırmaları Sempozyumu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı tarafından 18 – 22 Ekim 2016 tarihleri arasında Trabzon’da KTÜ Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlendi.

ktu-2-uluslararasi-muzik-ve-dans-arastirmalari-2Bilim insanları arasında fikir paylaşımını sağlamak amacıyla farklı disiplinlerden, geleneklerden veya farklı ülkelerden araştırmacılar arasında iletişim köprüsü oluşturmanın ve disiplinlerarası çalışmaların amaçlandığı sempozyuma Türkiye’nin yanı sıra aralarında İngiltere, Almanya, Avusturya, Sırbistan, Yunanistan, Gürcistan ve Azerbaycan gibi ülkelerden gelen 67 araştırmacı katılım gösterdi. Kültürel Bellek, Kültürel ve Toplumsal Değişim, Popüler Kültür ve Bellek, Kültürel Miras ve Çalgılar, Göç ve Diaspora Çalışmaları, Müzik ve Dans Arşivciliği, Kimlik Çalışmaları, Toplumsal Cinsiyet, Müzik Eğitimi gibi konular başlığı altında gerçekleşen toplam 23 oturumun yanı sıra 3 panel, 2 konser ve atölye çalışması da sempozyum süresince yer aldı. Düzenleme kurulunun yanı sıra 30’a yakın konservatuvar öğrencisi de organizasyonda görev aldı.

ktu-2-uluslararasi-muzik-ve-dans-arastirmalari-3Sempozyum kapsamında gerçekleştirilen açılış konserinde Katip Şadi, Cavit Şentürk, Saffet Genç, Yusuf Cemal Keskin, İlknur Yakupoğlu, Cem Tarım gibi sanatçılar ve Akçaabat Folklor Derneği, Çukulit/Yeni Hayat Derneği, Giresun Folklor, Sanat ve Spor Kulübü (GİFSAD), Trabzon İmece Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Kuşak Horon Akademisi Derneği tüm salonu dolduran sanatseverlere keyifli dakikalar yaşattı.

Yine sempozyum kapsamında  gerçekleştirilen ve Sema Mortiz’in konservatuvarımız öğretim elemanlarından Dr. Alper Akgül eşliğinde verdiği “Sema’nın Şarkıları”adlı konser hem katılımcılar hem de Trabzonlu sanatseverlerden oluşan kalabalık dinleyici kitlesi tarafından büyük bir beğeniyle karşılandı.

ktu-2-uluslararasi-muzik-ve-dans-arastirmalari-4Karadeniz Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nın bundan sonra her iki yılda bir düzenlenmeyi planladığı sempozyumun üçüncüsü 2018 yılında gerçekleştirilecek.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?