• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

“KUMANDAN” OYUNU SAHNELENDİ

Büyükşehir Belediyesinin davetlisi olarak Ordu’ya gelen Medine Müdafii Fahrettin Paşa “Kumandan ” adlı tiyatro oyunu Ünye Kültür Sanat Merkezi’nde sahnelendi.


KumandanTiyatro1Ordu Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından organize edilen etkinliğe Ordu Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Servet Güngör, Ünye Belediye Başkan Yardımcısı Murat Ocak, Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Erdem ve vatandaşlar katıldı.

Oyun, Altınordu ve Fatsa’da da Sahnelenecek

Oyun, Ünye’nin ardından bugün 14:00 ve akşam 19:00’da Fatsa Kültür Sarayında izleyici ile buluştuktan sonra, yarın 14:00 ve akşam 19:00’da da Ordu Atatürk Kültür Merkezinde sahne alacak.

Birinci Dünya Savaşı’nda Hicaz Cephesi’nde mücadele eden Fahrettin Paşa’nın, Mondros Mütarekesi’nden ardından 2 yıllık bir müdafaadan sonra geri çağrılmasına rağmen bu teklifi reddedip şehri 72 gün daha her şeyleri tükenene kadar Medine’yi müdafaa edişini anlatan oyunda, Türk-Afgan dostluğunun temelini atan Fahrettin Paşa’nın uğradığı ihanetler ve Peygamberimize olan sevgisinin yanısıra1.Dünya Savaşı’nda birçok cephede savaşan Osmanlı Devleti’nin bu topraklardan çekilişine de değiniliyor.

Oyunun yönetmeni ve başrol oyuncusu Kenan Korkmaz oyunla ilgili davetlilere hitaben yaptığı konuşmada, Osmanlı askerlerinin çektiği sıkıntılardan bahsederek o zamanın şartlarında yaşanılan hazin hikayelere değindi. Kenan Korkmaz konuşmasında “Aslında Fahrettin Paşa kendisinin de söylediği gibi ‘Biz bu büyük savaşta yenilmedik müttefiklerimiz yenildi’ diyerek olayı özetlemektedir. Fahrettin Paşa İngilizlerin ve onlarla işbirliği yapan bir grup askerin ihanetine uğramasaydı açlıktan çekirge yemelerine rağmen yine Medine’yi bırakmazdı. Çünkü onu Medine’ye bağlayan Peygamber Efendimizin sevgisi ve kabriydi. Şimdi geçmişten günümüze baktığımızda Fahrettin paşa ve askerlerinin torunları olan bizlerin sokaklarda neler yaptığını görüyoruz ” dedi.

Senaryosunu Yusuf Akçay’ın, Yönetmenliğini ise Kenan Korkmaz’ın yaptığı oyun izleyicilere duygu dolu anlar yaşattı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?