• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

“KUMANDAN” SEYİRCİDEN TAM NOT ALDI

Üç günlük turne kapsamında Ordu’da sanatseverlerle buluşan, Medine Müdafii Fahrettin Paşa “Kumandan ” adlı tiyatro oyunu izleyenlerin beğenisini kazandı.


KımandanOrduTiyatro2Üç günlük turne kapsamında Ordu Büyükşehir Belediyesinin davetlisi olarak Ordu’da sanatseverlerle buluşan, Senaryosunu Yusuf Akçay’ın, Yönetmenliğini ise Kenan Korkmaz’ın yaptığı Medine Müdafii Fahrettin Paşa “Kumandan ” adlı tiyatro oyunu izleyenlere unutulmaz bir akşam yaşattı. Duygu dolu sahnelerle 1.Dünya Savaşında, birçok cephede savaşan Osmanlı Devleti’nin kutsal topraklardan çekilişine de değinilen oyun, özellikle orta doğuda günümüzde yaşanan sürece de atıflarda bulunuyor.

Altınordu ilçesi Atatürk Kültür Merkezinde sahnelenen oyunu Başkan Enver Yılmaz ve eşi Yeter Yılmaz’la birlikte protokol üyeleri ve çok sayıda davetli de izledi. Yoğun duygusal anların yaşandığı sahnelerde, izleyenlerin alkışları dikkatlerden kaçmayan oyun sonrasında Başkan Enver Yılmaz sahneye çıkarak oyunun yönetmeni ve başrol oyuncusu Kenan Korkmaz’a çiçek takdim etti.

Başkan Yılmaz; “Peygamber Aşkı Ancak Budenli Olur”

Başkan Enver Yılmaz tüm oyuncuları, teknik ekibi ve emeği geçen herkesi tebrik ederek başladığı konuşmasında, oyunun geçtiği Medine’yi kendisinin de ziyaret etme fırsatı bulduğunu ve Fahrettin Paşa’nın Peygamber Efendimize olan sevgi ve saygısının kentin birçok noktasında görünen yapı ve düzenlemelerle bugün hala kendisini gösterdiğini söyledi. Medine’de Peygamber Efendimizin kabri yanından geçen Hicaz tren yolunun raylarını bez ve kumaşlarla sararak ses yapmamasına gayret gösteren Fahrettin Paşanın, ne denli bir Peygamber aşkına sahip olduğunun açık kanıtı olduğunu ve oyunun etkisinde kaldığını belirten Başkan Enver Yılmaz, “ Oyuna o denli adapte olmuşum ki; düşman askerleri ve işbirlikçileri rolündeki arkadaşlarımız oyun sonu selamlama için sahneye geldiğinde onları alkışlamaktan çekindim. Bu oyun, günümüzde de dış güçlerin ülkemiz çevresinde yapmaya çalıştıkları hesap ve planların o günlerden beri geldiğinin bir göstergesidir” dedi.

KımandanOrduTiyatro1Bölgemizde, Bugün Hala Aynı Senaryolar İşliyor

Böl, parçala ve yönet mantığının dış güçlerce işlenen özel bir proje olduğuna dikkat çeken Başkan Enver Yılmaz, “Bizler ülke olarak her yönden güçlü olmalıyız. Gelişimimizi daha da hızlandırarak bölgemizde de söz sahibi ve güçlü olmalıyız. Ordu Büyükşehir belediyesi olarak bundan sonra mümkünse her ay bu tarz organizasyonlar yapmak istiyoruz. Emeği geçenlerle birlikte katılımınızdan dolayı sizlere de çok teşekkür ediyorum” şeklinde sözlerini tamamladı.
Birinci Dünya Savaşı’nda Hicaz Cephesi’nde mücadele eden Fahrettin Paşa’nın, Mondros Mütarekesi’nden ardından 2 yıllık bir müdafaadan sonra geri çağrılmasına rağmen bu teklifi reddedip şehri 72 gün daha her şeyleri tükenene kadar Medine’yi müdafaa edişini anlatan oyunda, Türk-Afgan dostluğunun temelini atan Fahrettin Paşa’nın uğradığı ihanetler ve Peygamberimize olan sevgisinin yanısıra1.Dünya Savaşı’nda birçok cephede savaşan Osmanlı Devleti’nin bu topraklardan çekilişine de değiniliyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?