• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KUŞ DİLİ ARTIK UNESCO’DA

Karadeniz’in derin vadileri arasında yankılanan ve insanların birbirleriyle anlaştığı Kuş Dili, UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne alındı.


Kuşdili artık UNESCO listesinde… Türkiye’nin millî unsurlarından biri daha, UNESCO tarafından koruma altında. Karadeniz’in derin vadileri arasında yankılanan ve insanların birbirleriyle anlaştığı Kuş Dili bir diğer adıyla ‘ıslık dili’ UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne alındı.    

Bilindiği üzere Giresun’un Çanakçı ilçesine bağlı Kuşköy’de vadiler arasında ıslıkla iletişim kurmayı sağlayan ve gelecek nesillere aktarılması için her yıl festivali düzenlenen kuş dili, yöre halkınca yaklaşık 500 yıldır kullanılıyor.

Son yıllrda günümüz teknolojisinde yaşanan gelişmelerle  adeta kaybolmaya yüz tutan millî iletişim geleneğimizin, UNESCO toplantısında listeye alındığı müjdesini Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş verdi.

Bakan Kurtulmuş, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Asırlardır Doğu Karadeniz’de yankılanan ve Kuş Dili olarak da bilinen Islık Dili, UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne alındı. Bu kültürü yaşatan tüm Karadenizli hemşehrilerimi kutluyorum. Hayırlı olsun” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, yaptığı diğer açıklamada ise, geçtiğimiz ay UNESCO’nun üst düzey icra organı olan yürütme kuruluna seçilerek söz sahibi olan Türkiye’nin, kültürel unsurlarının ilk defa acil koruma bekleyen somut olmayan kültürel unsurlar listesinde yer aldığına işaret etti.

Bu listeye ıslık dilinin 2016 yılında sunulduğuna vurgu yapan Bakan Kurtulmuş, yüzlerce yıllık millî geleneğimizin UNESCO’nun Güney Kore’deki toplantısında büyük ilgi gördüğünün ve oy birliğiyle bu listeye dâhil edildiğinin altını çizdi.

UNESCO’nun Türkiye saati ile sabaha karşı gerçekleşen oylamasında, bir kültürel unsurumuzun daha somut olmayan dünya mirası olarak kaydedildiğini söyleyen Bakan Kurtulmuş, bugüne kadar Türkiye’den temsili listeye 14 unsurun alındığını belirterek, acil koruma gerektiren unsurların yer aldığı listede ise ilk defa yer alınmaya başlandığı bilgisini verdi.

Doğu Karadeniz’de halk arasında kuş dili olarak ifade edilen ıslık dili’nin UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne dahil edilmesini, Kuşköy halkı da sevinçle karşıladı.

UNESCO’nun Kuşdili’ni Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne dahil etmesinin kültürel, ekonomik ve de turizm açısndan büyük katkı sağlaması bekleniyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?