• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KUŞDİLİ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ YAPILDI

Giresun’un Çanakçı ilçesine bağlı Kuşköy’de bu yıl 18. düzenlenen Kuşdili Kültür ve Sanat Festivali, renkli görüntülere sahne oldu.


KuşdiliFest-1Kuşdili, festivalle yine gündeme geldi. Giresun’un Çanakçı ilçesine bağlı Kuşköy’de ıslıkla haberleşme yöntemi olan kuşdilinin gelecek nesillere aktarılması ve unutturulmaması amacıyla düzenlenen 18. Kuşdili Kültür ve Sanat Festivali, bu yılda yine renkli görüntülere sahne oldu.

UNESCO tarafından İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’ne aday olan ıslıkla haberleşme yöntemi kuşdilinin gelecek yıllara taşınması için düzenlenen festival, Kuşköy Mobil İlkokulu bahçesinde gerçekleştirildi ve büyük ilgi gördü.

Kuşdilini Tanıtma Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Şeref Köçek festivalde yaptığı konuşmada Giresun’un bu kültürel değerini tanıtmak ve gelecek kuşaklara en iyi şekilde anlatmak için festival yaptıklarını vurgulayarak, festivalle somut olmayan kültürel miras kuşdilinin hem ulusal hem de uluslararası tanıtımını yaptıklarını söyledi.

Festival kapsamında köy halkı kendi aralarında uzaklıktaki akrabalarıyla kuşdiliyle anlaştılar. Bazı vatandaşlar ise sahnede kuşdiliyle türkü söyleyerek horon oynadı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?