• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KÜTÜPHANELİ DURAKLAR HİZMETE GİRDİ

Artvin Belediyesi, ‘Her Şey Artvin İçin’ sloganı ile gerçekleştirdiği 3 adet kütüphaneli dolmuş durağanının kitapları konularak açılışı yapıldı.


KÜTÜPHANELİ-DURAKLAR-HİZMETE-GİRDİ-3Artvin Belediyesi önemli bir sosyal projeyi daha hayata geçirdi. Vatandaşların şehir içi seyahatleri sırasında duraklarda beklerken boş zamanlarını değerlendirip kitap okumaları için ‘Kütüphaneli Durak’ uygulamasını başlattı.

Yeni Mahalle, Orta Mahalle ve Çayağzı Mahallesinde ki Kütüphaneli dolmuş duraklarının açılışını Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Belediye Başkan Yardımcıları Erkan Yazan, Aydemir Akköy, Zafer İnce ve Belediye Meclis Üyeleriyle birlikte yaptı.

KÜTÜPHANELİ-DURAKLAR-HİZMETE-GİRDİ-1“Artvin’e Okumak Yakışır”

Durak açılışların da konuşan Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin’in eğitimli insan potansiyeli bakımından ülkemizin geçmişten bugüne en önemli kentlerinden birisi olduğunu kaydetti. Kütüphaneli Duraklar Projesinin okumayı seven Artvin halkına yakışır bir proje olduğunu belirten Kocatepe; “Yenilediğimiz duraklarımıza güzel bir proje uygulayalım diye düşündük. Türkiye’de birkaç şehirde daha olan kütüphaneli durak projesini hayata geçirelim dedik. Belediye meclis üyelerimizle istişare ettik. Dedik ki evlerimizde okuduğumuz, Artvin’i tanıtan kitaplar koyalım. Öyle ki bu kütüphanede, durakta oturan herkes gelsin kendi evinin kütüphanesiymiş gibi varsın istediği kitabi alsın okusun, istediği kitabı bıraksın. Kendiliğinden kütüphane işletmeciliği yapalım. Çok fazla ideolojik takınt��lı kitaplar olmasa güzel olur. Çünkü farklı bir amaca hizmet etmek istemiyoruz. Arzu eden burada beklerken 5-10 dakika vaktini hayırlı bir şekilde geçirsin istiyoruz. Okumak şart. Biz ne zaman ki okumayı bırakıp seyretmeye dönüştük, teknoloji ve dünyayı seyretmeye başladık. İnşallah yeniden okumaya başlıyoruz bu bize hem bilimde hem kültürde, hem teknoloji de öncü Türkiye’nin, lider bir Türkiye’nin önünü açar diye düşünüyoruz” dedi.

Şimdilik üç kütüphaneli durak olduğunu kaydeden Kocatepe zaman içersinde Artvin’de ki tüm durakları kütüphaneli durak haline getirmeyi planladıklarını kaydetti. Kocatepe kütüphanede Artvin’i tanıtan kitaplarla genel kültür kitaplarının ağırlı olduğunu belirterek Artvin’de ki öğrencilerin bu kütüphanelerden faydalanmasını istedi.

KÜTÜPHANELİ-DURAKLAR-HİZMETE-GİRDİ-2Kocatepe, Artvin Şehir Girişindeki kütüphaneli durağı üniversite öğrencileriyle birlikte açtı.
Açılış sonrası durakta dolmuş bekleyen üniversite öğrencilerinin mini kütüphaneden kitapları alarak okudukları gözlemlenirken öğrenciler yaptıkları açıklamalarda geldikleri illerde böyle bir uygulamanın olmadığını belirterek “Bu kütüphaneli duraklar sayesinde Artvin’de duraklarda beklerken sıkılmıyoruz. Zaman daha eğlenceli geçiyor. Kendimiz kitap getirebiliyoruz. Burada ki kitapları alıp okuyabiliyoruz” diyerek uygulamanın hayata geçirilmesinde emeği geçenler teşekkür ettiler.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?