• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

16 Eylül 2014

KUZEY’DEN ILIMANA UZUN BİR YOL ‘GÖÇ’

Soğuyan havalar göçleri yavaş yavaş başlattı, ılıman iklimlere yol alan göçmen kuşlar göç yolu Karadeniz’den geçerken göç gözlemcileri için güzel görüntüler oluşturuyor


göç yollarıı


Patikaa.com / Haber Merkezi


Gökyüzü doğanın yerden anlaşılmayan, kendine özgür kuralları, yaşam biçimlerini içinde barındıran bambaşka bir yaşam alanı ve kuşlar gökyüzünün sonradan müdahale ile kendisine ortak olmaya çalışan insanlarına rağmen tek sahibi. Gökyüzünü anlamak bilmek ayrı bir bilim konusu, bunun için bir çok üniversitede çalışma birimleri oluşturulmuş bir çok sivil toplum örgütü ve çevre dernekleri gökyüzü ve kuşları daha iyi anlamak tanımak için çeşitli çalışmalar başlatmıştır, şimdilerde gökyüzü meraklılarının gündemi kuş göçleri, mevsimsel olarak ılıman bölgelere hareket eden binlerce kuş türü kendilerine yeni yaşam alanlarına güvenle gitmek için göç yollarında.

Karadeniz Önemli Göç Yolu

Karadeniz göç yollarının önemli güzergahlarından biri, soğuk iklimlerden ılıman iklimlere hareket eden göçmen kuşların gözlenmesi için Artvin Çoruh Üniversite Kuş Gözlem Topluluğu başta olmak üzere bir çok avcı derneği atıcılık derneği Doğu Karadeniz göç hareketlerinin izlenmesi için çalışmalar sürdürüyor.Ülkemizde özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında görülen kuş göçlerinin önemli geçiş noktaları İstanbul ve Çanakkale Boğazları, Doğu Akdeniz (Adana, Hatay, Gazi Antep) ve Kuzeydoğu Anadolu’dur (Artvin, Rize, Kars).

Kuzeydoğu Anadolu bölgesi özellikle yırtıcı kuşlar açısından önemli bir potansiyele sahip. Örneğin Kuzeydoğu Anadolu’da, sadece Gürcistan ve bu yöreye has bir tür olan Kafkas Horozu’na (Lyrurus mlokeesiewiczi) dünyanın başka hiçbir yöresinde rastlanamaz. Özellikle kuş göç yolları üzerinde yer alan sulak alanların kuşlar açısından çok önemli potansiyel içerdiği dikkat çekmektedir. Türkiye’de kuş gözlemciliği son yıllarda hızla yayılmakta ve gönüllü kişilerin katılımı ile önemi artmakta.

Çoruh Yırtıcı Kuşların Yolu

gorsel 3Artvin Çoruh vadisi, dünyada bilinen önemli yırtıcı kuş göç yollarından biri, Binlerce yırtıcı kuşun Çoruh vadisini kullanarak göç ettiği gözlenmiş, 200 bin üzerinde şahin 140 bin Arı Şahin 6 bin civarında kara çaylak ve 400 bine yakın kuş türünün gözlem raporlarına girdiği biliniyor. Sonbahar mevsimi ile kuş göçlerinin başladığı bölgede meraklıları için güzel görüntüler oluşmakta ve meşakkatli bir çalışma devam etmekte.  Çoruh Vadisi ayrıca yırtıcı kuş göçü açısından Türkiye’deki öncelikli 3 bölgeden birisi olan Kuzeydoğu Anadolu’ya sınır teşkil etmektedir. Doğu Avrupa ve eski Sovyetler Birliği ülkelerinde üreyen yırtıcı kuşların birçoğu kışı güney Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve Asya’da geçirmek için göç etmektedirler. Göç eden türlerden özellikle akbabalar, şahinler, atmacalar ve kartallar gibi türler, göç sırasında enerjilerini tasarruflu kullanmak için dağ silsileleri ve nehir vadileri gibi doğal yapılar üzerinde yükselen sıcak hava akımlarını takip ederler. Özellikle Hopa, Arhavi ve Borçka bölgeleri yırtıcı kuş göçü açısından öncelikli alanlardır. Bu nedenle mevsim koşullarına bağlı olarak Kaçkar Dağlarında çok miktarda yırtıcı kuşa rastlamak mümkündür.

Kaçkar Dağları kuş gözlemcileri için ilgi çekici olan urkeklik, küçük yeşil ağaçkakan, kafkas çıvgını, duvar sırmaşıkkuşu, alamecek gibi 10 farklı kuş türüne de ev sahipliği yapmaktadır.

coruh_fest-6
Özen isteyen Bir Uğraş Kuş Gözlemciliği

Kuş Gözlemciliği çok keyifli bir uğraş gibi görünse de oldukça zorlu bir görev aslında, gönüllüler tarafından gerçekleştirilen ve istatistiksel verilere alınan gözlemler bilimsel bir bakışla profesyonel çalışmaları gerektiriyor. Gruplar halinde yapılan gözlemlerde gözlemciler gözlem nöbeti ile gökyüzünü tarayıp elde ettikleri göç hareketlerini kayıt altına alıyor, günlerce süren gözlemlerle elde edilen veriler değerlendirilip raporlanarak, önceki yıllarla kıyaslar yapılarak bilimsel çalışmalara katkı sağlanıyor. 

174276-11kasimhazir

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?