• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
 • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
 • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
 • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

19 Ağustos 2014

LAZ BÖREĞİ YUNANİSTAN’DA

Karadenizlilerin olmazsa olmaz tatlısı Laz Böreği Yunanistan’da da ilgi görüyor. Öyle ki tatil Laz böreği satan iş yerleri bile var.


lazböreği-yunanistan2


Patikaa Haber Merkezi


Karadenizlilerin en çok beğendiği tatlılardan olan Laz böreğinin namı ülke dışında da nam salmış durumda. Yunanistan’ın en büyük adalarından olan midilli adasında Laz böreği büyük ilgi görüyor. İlgi o kadar var ki artık iş yerlerinde birçoğunda Laz böreğini bulmak mümkün.

Midilli Adasının Molivos Lesvos kentinde de Laz böreğinin satılıyor. Bu turistlik kentte müşterilere Laz böreğini tanıtmak için 3 dilde Yunanca, İngilizce ve Türkçe yazılmış.

Laz böreğini tadan birçok kişi Karadeniz’de Laz böreği şerbetli olur. Yunanlıların böreği ise çok yağlı ve şerbetsizdir, üstüne bol pudra şekeri ve tarçın atılır dediler.

Bazı Yunanlılar bu böreğe “Galakto Bureko- süt böreği” diyorlar. İddialara göre Karadeniz’den göç eden Rum bu böreği Yunanistan’a götürmüşler.

Öte yandan Yunanistan’da Laz böreğini gören Türkler; “Bu Yunanlılar her şeye bizim diyorlar. Laz böreğini de sahiplenebilirler” demeyi de ihmal etmediler.

lazböreği-yunanistan3

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

#

LAZ BÖREĞİ YUNANİSTAN’DA” için 3 Yorum

 1. murat : diyor ki:

  uydurma haber

 2. sibel : diyor ki:

  Geçen yıl bi arkadaşım söylemişti de inanmamıştım.Ada da laz böreği gördüm diye. Doğruymuş yahu

 3. Muhammer Çetin : diyor ki:

  Laz Böreği, Galaktoborek yani sütlü börek olarak bilinir Yunanistanda. Şerbetsiz ve çok yağlı olan, pudra şekeri ile yenen ise kremalı Bougatsa dır. Peynirli(tiro), Kıymalı (kima), ıspanaklı(spanaki) çeşitleri de bulunur