• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

09 Temmuz 2016

LAZ RALLİ YARIŞLARI HEYECAN YARATTI

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi Dikkaya Köyü’nde, Ramazan Bayramı’nda, ‘Laz Ralli’ adı verilen tahta araba yarışları düzenlendi.


LazRalli2016Rize’de Laz Ralli heyecanı yaşandı. Saatte 70 kilometre hıza ulaşan araçların bazıları takla attı, bazıları ise hızını alamayarak önce saman balyalarına, ardından görevlilerin bulunduğu alandaki masalara çarptı.

Çamlıhemşin ilçesine bağlı Dikkaya Köyü’nde önce bayramlaşan yöre halkı, tekerlekli tahta arabalarla düzenlenen Laz Ralli yarışlarını izlemek için köy meydanında toplandı.

MEKADER tarafından düzenlenen ve Kadın, erkek, genç, yaşlı yaklaşık bin kişinin izlediği yarışlar için parkuru daha iyi görmek isteyenler evlerinin balkonlarına ve çatılarına çıktı.

Minikler 350 metre, büyükler 500 metre ve gençler 1 kilometre yarışlarında, dik ve virajlı pistte 40 araç yarıştı. Yarış pistine Lazca ve Türkçe dillerinde, ‘Düşmeyin’ ve ‘Kaza yapmak yasaktır’ yazılı tabelalar asıldı.

Görevlinin kuru sıkı tabanca ile başlattığı yarışlarda ahşap araçlar saatte 70 kilometre hıza ulaştı. El yapması tahta arabaların bazıları takla attı, bazıları ise hızını alamayarak önce saman balyalarına, ardından görevlilerin bulunduğu alandaki masalara çarptı.

Kaza yapan 3 yarışmacı arasında birincilik tartışması da yaşandı. Heyecanlı geçen yarışlarda 2 kişi yaralandı. Yaralılara ambulansta müdahale edildi.

Bir ara yoğun yağmur nedeniyle ara verilen yarışlarda dereceye girenlere ödül olarak kupa ve saman balyası verildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?