• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

MACAHEL’DE ARI VE BAL FESTİVALİ COŞKUSU

Artvin’nin Borçka ilçesine bağlı Düzenli köyünde düzenlenen 15. Camili (Macahel) Saf Kafkas Arı ve Bal Festivali, renkli görüntülere sahne oldu.


macahelfest2

Borçka Kaymakamlığı, Macahel Eğitim-Kültür ve Dayanışma Vakfı, Macahel Eğitim-Kültür ve Dayanışma Vakfı, Macahel Biyosfer Rezerv Alanı Koruma ve Geliştirme Derneği ile Camili Köyleri Muhtarları’nca ortaklaşa düzenlenen festivale, Artvin Valisi Kemal Cirit, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İbrahim Çiftçi, RTÜK Başkanı Davut Dursun, TEMA Vakfı Onursal Başkanı Artvinli işadamı Ali Nihat Gökyiğit, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik, İl Emniyet Müdürü Hamdi Selçuk, Sanatçı ve Yazar Zülfü Livaneli, Borçka Kaymakamı Şakir Öner Öztürk, Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan, çok sayıda akademisyen ve davetli katıldı.

Vali Cirit programda yaptığı konuşmada, Artvin’in kabuğunu kırdığını dile getirerek, hem Türk bürokrasisinde hem Türk ekonomisinde hem Türk siyasetinde hem de Türk basınında ve müziğinde üstatları bu festivalde görmekten mutluluk duyduğunu ifade etti.

Tatil için Artvin’e gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın selamlarını getirdiğini söyleyen Vali Cirit, “Dışişleri Bakanımız dün Şavşat ilçemize geldi. Sayın Bakanımızı bugün festivale davet ettim, gelemediler. Sizlere selamları var. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusufeli’nde. Kendileri bu programa katılamadılar. Onunda selamları var. Sizlere iletmek istiyorum, üzerimde kalmasın. Macahel’in 6 köyünden, Borçka’dan Artvin’den gelen vatandaşlarımıza hoşgeldiniz diyorum.” diye konuştu.

macahelfest3Bu yıl Macahel Saf Kafkas Arı ve Bal Festivalinin 15. sinin düzenleniğini anımsatan Vali Cirit, ”Bugün burada bal festivali ile karşınızdayız. Entelektüel birikimin oldukça yüksek olduğu bir festival. Sadece hemşerilerini burada buluşturmuyor. Bal gibi stratejik bir ürünün Artvin topraklarından Kafkas Gen Merkezini kuran bir iş adamımızın katkılarıyla ne duruma geldiğini de gösteriyor bu festivaller. Bunun için burada emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Aramızda Artvin’in yetiştirdiği iş adamları var. Şu an Türk ekonomisinde aklınıza gelebilecek tüm ekonomistler bizim topraklarımızdan çıkıyor. Bu da bizi oldukça memnun ediyor. Ben burada Ali Nihat Gökyiğit Beye, bu toprakların çocuğu olarak bu toprakların kültürünün ortaya çıkmasına katkı sunduğu için, ekonomik değer olarak kazanım elde etmelerini arzu etikleri için ayrıca teşekkür etmek istiyorum.” diye konuştu.

macahelfest4Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan ise yaptığı konuşmada; “Artvin’imizin genel bir adı var. ‘Göğe Komşu Topraklar Artvin’ Bu coğrafya bunu en iyi şekilde temsil ediyor. Bu topraklar güzellikleriyle, yeşiliyle yöremizin en güzel yerlerinden birisidir. Ben umuyorum ki bu festivaller yöremizin, ilçemizin, köyümüzün tanınmasında katkı sağlayacak.” dedi.

Artvin belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ise yaptığı konuşmada Artvin coğrafyasını bir Cennet kösesine benzeterek, Artvin’den göç etmiş insanları Artvin’e dönmeye davet etti.

Kocatepe, Artvin’de bu festivallerin bundan sonra ekonomik değeri olan festivallere dönüşeceğini kaydederek, “Sadece doğayı seyretmek yetmiyor. Burada ki ekonomik canlılığı sağlayan, içini doldurabileceğimiz festivaller yaptığımız sürece Artvin’de, ilçelerinde, köylerinde ekonomik canlılığı sağladığımız sürece geriye dönüş yeniden başlayacak.” ifadelerini kullandı.

Saf Kafkas Arı ırkının korunması için Kafkas Arı Gen Merkezi’ni kuran Ali Nihat Gökyiğit ise burada yaptığı konuşmada: “Bilindiği gibi 2005 yılında bu güzel belde Birleşmiş Milletler UNESCO teşkilatı tarafından ülkemizin ilk ve tek biyosfer rezerv alanı ilan edildi. Birleşmiş Milletlerin aynı teşkilatı Artvin’in bir evladına da önemli bir ödül verdi. Büyükelçiler gurubuna değerli sanatkar Zülfü Livaneli’yi davet etti. Bu gibi beldelerde esas, biyolojik çeşitliliği ve ekosistemi korumaktır. Ama bir şey daha isteniyor. O da doğal ve kültürel varlıklara, örf ve adetlere zarar vermeden gelir kaynakları yaratmak, kalkınma temin etmektir. 15 yıl önce bu istikamette çalışmalara başladık. Büyük bir şevkle. İlk işimiz nesli tükenmiş sanılan saf Kafkas arısını burada keşfetmek, damızlık ana arı üreterek beldeye gelir ve şöhret kazandırmak oldu. Aynı zamanda da Türk arıcılığına hizmet etme imkanı bulduk. Eş zamanlı olarak bir şey daha yaptırdık, doğa turlarını harekete geçirdik. Öyle görüyorum ki doğa türleri çeşitlenerek gelişiyor. Beldenin güzel insanlarına güzel imkanlar yaratıyor.” dedi.

macahelfest5Konuşmaların ardından Artvin Valisi Kemal Cirit, saf Kafkas Arı ırkını geliştiren grubun öncüsü olan ve geçen yıl hayatını kaybeden Prof. Dr. Aykut Kence’ye verilen ‘Altın Arı’ ödülünü eşi Prof. Dr. Meral Kence’ye takdim etti.

Festivalin gelenekleri arasında yer alan ve yaşları 60 ile 85 yaş arasındaki kişilerden oluşan Macahel Yaşlılar Halk Dansları Topluluğunun söylediği Gürcüce şarkılar ile gösteriler izleyenlerin beğenisini topladı.

Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti’nden gelen ve yaşları 60 ile 93 arasındaki kişilerden oluşan Khulo Kültür Merkezi Yaşlılar Halk Dansları Topluluğunun oynadığı gösteriler katılımcılardan bol bol alkış aldı.

Festival, Macahelli sanatçı Bayar Şahin’in seslendirdiği yöreye özgü türküler eşliğinde oynanan horonla sona erdi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?