• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

20 Ocak 2015

MACERACILAR HELİSKİ İÇİN ÇOKTAN HAZIR

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi Ayder yaylasında son yıllarda en popüler kış sporları arasında yer alan Heliski için geri sayım başladı.Heyecan 5 Şubat’ta başlayacak.


heliski heyecanı

Patikaa.com / Haber Merkezi


Farklı turizm alternatifleri ile Karadeniz’de turizmin merkezi haline gelen Ayder yaylası kış sporlarının en farklı faaliyetlerinden olan Helikopterli kayak sporu Helsiki’nin 2015 etkinlikleri için geri sayıma başladı.Kar yağışının bu yıl geç başlaması nedeniyle şubat ayına alınan etkinlikler, 3 bin 937 metre yükseklikteki Kaçkar Dağları’nda gerçekleştirilecek.

Hedef Kitle Büyük

Kaçkar dağlarında 2005 yılından beri yapılan bu kış sporunun tutkunları özel, dünyanın sayılı kış sporlarından olan Heliski pahalı bir aktivite. özel meraklılarının olduğu faaliyetin dünyada 30 binden fazla meraklısı olduğu ifade ediliyor. Faaliyetleri 150’den fazla ülkede 200’e yakın TV kanalının yayınladığı, bir çok ülkede makaleler ve haberlerle duyurulduğu ve acentelerin faaliyetleri binlerce kayakçıya ulaştırdığı biliniyor. 

Heliski İçin İdeal Yer

Heliski tutkunları Kaçkar dağlarının Heliski için çok ideal bir yer olduğunu düşünüyor. Türkiye’nin Avrupa’ya çok yakın olmasının çok büyük avantaj olduğu ifade edilirken, heliski yapılan bir başka ülke olan Kanada’ya gidildiğinde 3 günün yolda geçtiği i, Ayder’e ise birkaç saatte gelinebildiği için tercih ediliyor.Ayrıca dağların yapısının heliski için çok elverişli olması, büyük ve uzun dağ silsilesi ile bölgenin denize yakın olması da avantaj. 

Bu yıl 3 bin 937 metre yükseklikteki Kaçkar Dağları’nda gerçekleştirilecek olan Heliski faaliyetleri başvuruda bulunan bir Türk şirketi tarafından 5 Şubat-15 Mart tarihlerinde yapılacak. Dünyada sayılı bölgelerde yapılan heliski için yurt içi ve yurt dışından rezervasyonlar alınmaya başlandığı öğrenilirken “Ay sonunda test uçuşları yapılması planlanıyor. Faaliyetlerde 2 adet helikopter kullanılacağı bildirildi. 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?