• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

13 Mayıs 2015

MARKALANAN BİN ADET KIRMIZI BENEKLİ ALABALIK DOĞAYA BIRAKILDI

Trabzon’da Doğa Koruma ve Milli Parklar Trabzon Şube Müdürlüğü ve KTÜ Deniz Bilimleri Fakültesi tarafından “Doğal Alabalık Üretilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması Projesi” kapsamında markalanan bin adet kırmızı benekli alabalık doğaya bırakıldı.


MarkalıAlabalık-3Doğa Koruma ve Milli Parklar(DKMP) 12. Bölge(Rize) Müdürlüğüne Bağlı Trabzon Şube Müdürlüğü ve KTÜ Deniz Bilimleri Fakültesi tarafından markalanan bin adet kırmızı benekli alabalıkların salımı gerçekleştirildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı “Doğal Alabalık Üretilmesi ve Ormaniçi Suların Balıklandırılması Projesi” kapsamında KTÜ Deniz Bilimleri Fakültesi ile ortaklaşa yürütülen izleme ve kontrol çalışmaları kapsamında, DKMP 12. Bölge Müdürlüğü Trabzon Şube Müdürü Resul Doğan ile Doç. Dr. Nadir BAŞÇINAR ile Şube Müdürlüğü personelinin katılım sağladığı Uzungöl Arpagözü Deresi’nde arazi çalışmalarında, alabalık dağılımı ve popülasyonu hakkında veriler toplandı.

Elde edilen veriler doğrultusunda projenin ikinci adımı için markalanan ve ağırlığı 30 gram olan bin adet kırmızı benekli alabalıkların Uzungöl Arpagözü Deresi’nde salımı gerçekleştirildi. Alım çalışmasına Uzungöl’de ikamet eden, turizm ve alabalık işletmeleri sahibi İşadamı Hüseyin İnan da katıldı.

MarkalıAlabalık-2Doğaya salınan alabalıkların doğal ortamlardaki davranış, akarsu boyuncayapacakları göç mesafeleri, büyüme, yumurta üretip üretmeyecekleri, üretecekseler miktarı ve büyüklüğü, doğal renklenmeye geçip geçmedikleri, adaptasyon konularında bilimsel veri toplamak ve sonuçları geleceğe yönelik yeni projeksiyonlar amaçlanıyor. İzleme ve Kontrol Projesinin ilk adım olarak geçen yıl başlatılan Uzungöl ve Maçka Yaylalarındaki markalama çalışmaları ise devam ediyor.

Kırmızı benekli alabalık İzleme Kontrol Proje hakkında değerlendirme yapan Şube Müdürü Resul Doğan; “Türkiye’de ilk defa orman içi sularda gerçekleştirilen bu projenin ikinci adımını Uzungöl Arpagözü deresinde gerçekleştirdiklerini belirterek, “Projenin ilk adımı geçen yıl sonbaharda daha küçük alabalık bireyleri sarı renk boya ile markalanmış, ikinci aşamasında ise daha büyük boyda alabalık bireyi kullanılarak kırmızı boya ile markalama gerçekleştirildi.

MarkalıAlabalık-4Projenin ilk gününden bugününe kadar zor arazi ve iklim şartlarına rağmen aylık izleme ve kontrol çalışmaları düzenli olarak yapılmaktadır. Çalışmalarımız önümüzdeki yıllarda üçüncü dördüncü adımlarda izleyecek olup, projeden elde edilecek sonuçlar Türkiye genelinde 18 ile ait 47su kaynağında yapmış olduğumuz balıklandırma çalışmalarımıza yön verecektir. Markalı alabalıklar 260 gün sonra doğaya salınan alanda mevcuttur. Bu durumda sert geçen kış aylarını atlattıkları gözlenmiştir. Doğa salınan markalı balıklar akarsu boyunca kısa mesafeli göç etmişlerdir. Göç eden balıklar doğal balıklar ile aynı ortamı paylaşmıştır ve birlikte yaşamaya devam etmektedir. Doğal ve markalı balıkların kondisyon faktörleri ve değişim sınırları benzerlik göstermiştir. Dolayısıyla balıklar ortama uyum sağlama yönünden başarı sağlamışlardır. Markalı balıklardaki renklenme, doğal bireylere benzemektedir. Bu durum markalı balıkların doğal ortamdaki yaşama adapte olabildikleri konusunda önemli bir bilgi vermiştir.” şeklinde konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?