• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

MAVİ YEŞİL DERGİSİNİN 103.SAYISI ÇIKTI

Merkezi Rize olan ve iki ayda bir yayınlanan Kültür, Sanat ve Edebiyat dergisi Mavi Yeşil 103.sayısıyla okuyucularıyla buluştu.


Kültür, Sanat ve Edebiyat dergisi Mavi Yeşil, Ocak-Şubat 2017 tarihli 103.sayısı ile okurlarıyla buluştu.

Mavi Yeşil dergisi 103.sayının ayrıntılarını açıkladı;

Mavi Yeşil dergisi, on sekizinci yılına başlıyor. Ocak-Şubat 2017 tarihli 103.sayı, dergimiz için yeni bir yılın başlangıcı. Zengin bir içerikle yeni bir yıla başlamak, edebiyat adına umutlarımızı yeşertiyor. Yazılara yer verememek, yazılarına yer veremediğimiz yazar dostlarımızı bekletmek bizim adımıza hoş bir durum değil elbette ancak bu, olumlu bir gelişmenin de işareti sayılmalı. Mavi Yeşil dergisinin, içerik zenginliğin biçimsel güzelliğiyle de tamamlandığı söyleyelim. Okurlarımız dikkat etmiştir; 100.sayıdan bu yana ayrı bir güzellikle yapılıyor kapaklarımız: Yalçın Ece’nin emeği var bu güzellikte. 103.sayımız “Küçük Şeyler Mevsimi” adlı kitabı yeni yayımlanan Çiğdem Sezer şiiriyle açılıyor. Özkan Satılmış, Hülya Deniz Ünal, Ayfer Karakaş, Mehmet Sadık Kırımlı, Özlem Tezcan Dertsiz ve Aslıhan Tüylüoğlu bu sayımızın başka şairleri. 103.sayımızın tek öyküsünü Ayşe Asrın Yılmaz yazdı. Öykü sayımızdaki eksikliği, öykü çalışmalarıyla öne çıkan Necip Tosun ile yaptığımız konuşma ile gidermiş gibi olduk. Görüşmeyi, Eyüp Tosun gerçekleştirdi. Ömer Eski ve bugünlerde “Sus Payı” adlı şiir kitabı yayımlanan İsmail Özalp, sevimli yazılarıyla yer aldılar bu sayıda. Dergimizde adı ilk kez geçen Vefa Taşdelen, bir dönemin önemli ismi çocuk öyküsü yazarı Kemalettin Tuğcu hakkında yazdı. Aydın Adnan Gümüş, iki ayrı romandan yola çıkarak “edebi roman” ve “popüler roman” kavramlarına açıklık getirmeye çalıştı. Hasan Öztürk, kişiliğiyle ve yazdıklarıyla dünya edebiyatına damgasını vurmuş Puşkin hakkındaki bazı ayrıntıları yazdı.

İşte 103. Sayının İçindekiler:
Gazozuna Dünya – Cambaz – Çiğdem Sezer
Puşkin’i Yeniden Okumak – Hasan Öztürk
Dört Masa, Dört Irmak, Dört Hayat Kokusu – Özkan Satılmış
Edebî Roman Popüler Romana Karşı – Aydın Adnan Gümüş
Dil Bağı – Özlem Tezcan Dertsiz
Öyküye Âşık Bir Adam: Necip Tosun – Söyleşi: Eyüp Tosun
Akış – Hülya Deniz Ünal
Kemalettin Tuğcu’nun Hikâyelerinde Umut Anlatısı – Vefa Taşdelen
İsyan ve Hatırlatma – Aslıhan Tüylüoğlu
Hesap Günü – Ömer Eski
Sağanak – Ayfer Karakaş
Geniş Zamanın I. Tekil Şahısla Münasebeti: “Bilirim” – İsmail Özalp
Düş Güncesi – Mehmet Sadık Kırımlı
Gidilecek Diyarlardan Kalınacak Yerlere – Ayşe Asrın Yılmaz
Eskimemiş Sayfalar – Hazırlayan: Özkan Satılmış

Mavi Yeşil Dergisinin Gelecek Sayı Sürprizi: 2016 ŞİİR YILLIĞI

Ocak-Şubat 2017 tarihi 103. Sayısıyla 18. yılına başlayan iki aylık Mavi Yeşil dergisi,  yeni yılda kendi adına bir ilki gerçekleştirecek: Mart-Nisan sayısında dergi okurlarına 2016 ŞİİR YILLIĞI hediye. Derginin şiir editörü Özkan Satılmış’ın, 2016 yılının çok sayıdaki sanat-edebiyat dergisini tarayarak hazırladığı 2016 ŞİİR YILLIĞI şiir severlerin ilgisini çekecek bir kitap olacak. Tek kitap olarak ayrıca ücretle satılmayacak olan 2016 ŞİİR YILLIĞI, derginin 104. Sayısı ile yalnızca dergi okurlarına hediye edilecek.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?