• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

29 Haziran 2015

MELUSES’DEN HEMŞİNCE İLK ROCK ALBÜM “GHADULİK”

Meluses (bizim ışığımız) müzik grubu, Ghadulik (rengârenk) adını verdikleri albüm, Hemşince ilk rock albüm olma özelliğini taşıyor.


Meluses-Albüm-3


Patikaa.com / Haber Merkezi


Artık Hemşince bir rock albüm var. Uzun yıllardır folk rock müzik tarzlarıyla, konser veren Meluses, Hemşince ezgileri rockla buluşturarak bir ilke imza attı.

Türkçe’de “bizim ışığımız” anlamına gelen Meluses grubu, 2009’dan bu yana müziklerini icra ediyor.

Meluses, Doğu Karadeniz’in yok olma riski altındaki dillerinden biri Hemşince’yi yaşatmak için yeni bir yol çiziyor kendine, bu yollardan biride ğhadulik/rengârenk adini verdikleri albümde saklı…

Meluses sadece yöresel müzikler değil, daha çok dünya müziği üzerinde duruyor, blues, reggae gibi çeşitli tarzlarda da müziklerini icra eden grupta vokal Koray Çelik, vokal ve akustik gitar Mağruf Kibar, elektirik gitar Arif Kara, bateri Ata Erdem Şimşek, basgitar Gökan Ölke yer alıyor. Albümde yer alan şarkıların söz ve müzikleri yine grubun kendisine ait…

Grup özellikle kendi dillerinde müzik yapmanın önemine vurgu yaparak “müziğin dili yoktur ama Hemşince anlatırsak dile nasıl bir sanatsal değer katabiliriz diye de düşünüyoruz. “doğrudan Karadeniz’den dünyaya açılmaya çalışmıyoruz. Evrensel müzikten alıp, kendi yaşadığımız bölgeye, oradan yerelle birlikte evrensele gitmeye çalışıyoruz.” diyor.

İşte Albümdeki Eserler
1. Ghadulig
2. Bakma Güzelum
3. Garmi
4. Kukla
5. Horte
6. Gün Işığı
7. Bobol
8. Kenaxin

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?