• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

MİKRODALGA İLE ÇAY KURUTMA TEKNİĞİ

RTEÜ’de düzenlenen konferansta Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Oktay “Mikrodalga İle Çay Kurutma Tekniği”ni anlattı.


MikrodalgaÇayKurutma3Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi tarafından düzenlenen konferansta Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Oktay “Mikrodalga İle Çay Kurutma Tekniği”ni anlattı.

Üniversitenin Kültür Merkezi Konferans Salonu’ndaki programda çayla ilgili çalışmalarının yaklaşık 40 yıl öncesine dayandığını hatırlatarak dünyada ilk defa yeşil çayın mikrodalga enerjisi ile kurutulması projesinin Mikrodalga Araştırma Grubu olarak kendilerine ait olduğunu belirten Prof. Dr. Ali Oktay, ancak projeyi çeşitli nedenlerden dolayı endüstriyel ürüne dönüştüremediklerini ifade etti. Sunumunda ürünün kaliteli bir biçimde muhafazası, nakil ve ambalajı, enerji tasarrufu için kurutma projesinin hayata geçmesi gerektiğini aktaran Prof. Dr. Ali Oktay, yeşil çayı kurutma tekniklerini ve yeşil çaydaki besin değerlerini de katılımcılarla paylaştı.

MikrodalgaÇayKurutma2Yeşil çayın sosyo-ekonomik öneminden söz ederek ürünü çeşitlendirmek, çayın kalitesini artırırken maliyetini düşürmek için yeni teknolojileri kullanmak gerektiğini belirten Prof. Dr. Oktay, özellikle Çin ve Hindistan’ın yeşil çay konusunda sanayi bazında çok büyük çalışmalar yaptığını, yine bu konuda bazı ülkelerin ortak projelere imza attığını ifade ederek söz konusu ülkelerin çalışmalarının alt yapısının kendilerinin oluşturduğu ‘Mikrodalga İle Çay Kurutma Tekniği’ projesine dayandığını söyledi.

Katılımcılar tarafından yöneltilen soruların cevaplandırılması ile sona eren programda Prof. Dr. Ali Oktay’a katkıları dolayısıyla şilt verildi.

Konferansa Rize Belediye Başkan Vekili Sultan Yılmaz, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Karslı, Üniversitenin Genel Sekreteri Adnan Er, akademisyenler, çay sektör temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?