• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

MISIRLI POĞAÇAYI ARTIK HERKES YİYOR

Mısırlı Poğaça sadece Karadenizlilerin değil herkesin büyük ilgisini görüyor. Kalori oranının düşük olması dolayısıyla da bayanların ilk tercihi oluyor.


mısırlıpuaça2


Patikaa Haber Merkezi


Özellikle Karadenizlilerin çok sevdiği mısır unundan çeşit çeşit ürünler yapmak mümkün. Mısırlı Poğaça da onlarca çeşitten sadece biri. Yapımı diğer poğaçalardan farklı olduğu içinde her pastanede görmek pek mümkün olmuyor. Mısırlı Poğaça yapan işletmelerden biride İstanbul’da Güngören ve Bahçelievler’de hizmet veren Konak Pastaneleri. Rizeli olan işletme sahiplerinin yapmış olduğu Mısırlı Poğaçalar da büyük ilgi görüyor

mısırlıpuaça22Konak Pastaneleri işletme sahiplerinden aynı zamanda ustası olan Oktay Paşalı, Mısırlı Poğaça ile ilgili bilgiler verdi. Oktay Usta; “Yıllar önce ilk yaptığımızda Karadenizliler alıyordu. Fakat zamanla her bölgeden müşterilerimiz almaya başladı. Hatta bugün Karadenizlilerden daha çok diğer bölgelerden olan müşterilerimize satıyoruz. Kalori oranı düşük olduğu içinde bayanların ilk tercihi oluyor” dedi.

Mısırlı Poğaçanın içeriğine ilişkinde bilgiler veren Oktay Usta; “1 kilo mısırlı poğaçanın (gramajına göre değişir 30-40 adet poğaça eder) yapımı ve pişmesi yaklaşık 1 saatte oluyor. İçinde mısır unun dışında buğday unu var. Çeşidine göre peynir veya kaşar’da konuluyor. Margarin yağ oranı çok düşük. İçinde yoğurt ve sıvı yağ var. Ayrıca dışına hem görselliği hemde tadı açısında iyi olan mısır kabuklarını koyuyoruz” açıklamasında bulundu.

mısırlıpuaça5

mısırlıpuaça3

mısırlıpuaça4

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?