• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

31 Ocak 2016

MISIRLI SİMİT ÇILGINLIĞI

Karadenizlilerin vazgeçilmezi mısır unundan yeni bir ürün daha üretildi. Mısırlı simit son günlerde en çok tüketilen kahvaltılık ürün çeşidi oldu.


MısırlıSimit-2


Patikaa.com / Haber Merkezi


Geçmişten günümüze Karadenizlilerin vazgeçilmezlerinden olan mısır ununun sofralara yeni bir çeşidi daha eklendi. Bölgeye has simidi olan Karadenizlilerin artık mısırlı simidi de oldu.

MısırlıSimit-3İstanbul’da Güngören ve Bahçelievler’de yılardır hizmet veren Konak Pastaneleri, mısırlı poğaçadan sonra şimdide mısırlı simit üretmeye başladı. Firma sahiplerinden olan Oktay Paşalı, kısa sürede mısırlı simidin büyük ilgi gördüğünü ve Karadenizlilerin dışındaki müşterilerinin de çok beğendiğini söyledi.

MısırlıSimit-5Mısırlı simitin yapımı ile ilgilide bilgiler veren Oktay Usta, “mısırlı unu dışında daha buğday unu, yoğurt, süt yumurta, tereyağı, tuz, maya, şeker kullanıyoruz. Bütün bunları 5 dakika yoğurup klasik simit ekline getiriyoruz. Daha sonra hem doğal renk alması ve üzerine ince mısır kabuklarının yapışması için pekmez suyuna batırıyoruz. Ardından da 180 derece ısıda 25 dakika pişiyoruz.” dedi.

MısırlıSimit-4

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?