• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

MUHTAR VALİ’DEN AYI VURMA İZNİ İSTEDİ

Artvin’de koruma altında oldukları için artan Ayı popülasyonu nedeniyle Sümbüllü Köyü Muhtarı Işık Şahinbaş, Vali Kemal Cirit’ten ayı vurma kotasının artırılmasını talep etti.


ayı-izin2


Patikaa.com / Haber Merkezi


Artvin’de köylülerin ayılarla başı yine dertte. Koruma altında oldukları için sınırlı sayıda avlanmalarına izin verilen ayıların sayıları son yıllarda hızla artmaya başladı. Bu artışla birlikte köylülerin sıkıntıları da artmaya başladı.

Merkeze bağlı Sümbüllü Köyü de ayılarla sıkıntı yaşayan köylerden biri. Artvin Valisi Kemal Cirit’in, Artvin Muhtarlar Derneği’ni ziyaretinde konuyu Vali Cirit’e açan Sümbüllü Köyü muhtarı Işık Şahinbaş yardım talebinde bulundu.

Muhtar Şahinbaş, artık ayıların tel örgüleri dahi aştığını ekili ve dikili arazilerine zarar verdiğini hatta gündüzler bile bahçelere kadar gelip köylülere ve hayvanlarına saldırdığını söyleyerek Vali Cirit’ten ayı vurma kotasının artırılması talebinde bulundu.

Artvin Valisi Kemal Ciritde, “Valilik olarak köylülerimizden gelen yoğun şikayet üzerine ayı vurma kotasının artırılması konusunda ilgili makamlara görüşlerimizi bildirdik” dedi.

 Şimdi Artvinli köylüler yetkili mercilerden gelecek haberi beklemeye başladılar.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?