• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

MURGUL’DA SİYANÜR YÜRÜYÜŞÜ

Artvin’in Murgul İlçesinde altın madeni işleme ve ayrıştırma tesisi için siyanür havuzu yapılması protesto edildi.


murgulyürüyüs1Artvin’in Murgul İlçesi Damar Köyü’nde altın madeni işleme ve ayrıştırma tesisi için siyanür havuzu yapılmasını protesto eden yaklaşık 3 bin kişi, ‘siyanüre hayır’ sloganıyla şantiye alanına yürüdü. Özel işletmeye ait bakır madeninde çalışan ve havuz yapımında çalıştırılmak istendikleri iddiasıyla iş bırakan 900 işçi de eyleme destek verdi.

Yürüyüşe ilçede kepenk kapatan esnaf”da katıldı. CHP Artvin Milletvekili Uğur ile Murgul’un AK Partili Belediye Başkanı Hasan Çavuş ve sivil toplum örgütleri de eyleme katılarak destek verdi.

Eylemde konuşma yapan Murgul Belediye Başkanı AK Partili Hasan Çavuş “Sağlığımızı ilgilendiren siyanür havuzunun burada kurulmasına müsaade ederek çoluk çocuğumuzun yarın bize beddua etmesine vesile olmayacağız. Damar’ımıza bir de can damarımıza ayak bastırmadık, bastırmayacağız. Bu birlik ve beraberlikle zafer kaçınılmazdır ve yakındır” dedi.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’da, ‘Cerattepe’ ye hayır’ demenin ‘Murgul’da siyanür’e hayır’ demek olduğunu söylererek geçtiğimiz aylarda ziyaret ettiği Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Cerattepe ile ilgili söylediğini öne sürdüğü sözleri hatırlattı “Sayın Gül, Cerattepe’de yapılmak istenen doğa katliamıdır. Bununla ilgili görüşlerimi Başbakan ve ilgili bakana söyledim. Artvin’de bunun yapılmasını kabul etmek mümkün değildir’ dedi. Kendisine bu açıklamasından dolayı teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından grup şantiye önünden olaysız bir şekilde ayrıldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?