• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

MÜZİĞİN EVRENSEL TUTKUSU SAHNEDE

Türk Halk Müziği Topluluğu’nun Ordu’da verdiği konser misafirlerini adeta büyüledi.


ODU_Yurdun_Dort_bir_Yanndan_Turkulerle_Cotu_8Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, müziğin evrensel tutkusunu sahneye yansıtmaya devam ediyor. Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nin konser programları çerçevesinde bu kez Türk Halk Müziği Topluluğu, yurdun dört bir yanından türkülerle seyirci ile buluştu.

ODÜ Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Konferans Salonu’nda Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Dekanı Prof. Sabri Yener’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen konsere Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Rektör Vekili Prof. Dr. Nuri Yılmaz, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevket Metin Kara, akademisyenler ve yüzlerce öğrenci katıldı.

Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Türk Halk Müziği Topluluğu 2 bölüm halinde verdiği konserde kimi zaman hüzünlü türkülerle izleyenlere duygu yüklü anlar yaşatırken, kimi zaman da sevinç ve neşe kaynağı türkülerimizle tüm salonu coşturdu.

Öğretim görevlisi Emre Şimşek’in yönettiği konserin ilk bölümüne Sivas Yöresi’ne ait “Gel Ha Gönül Havalanma” adlı türkü ile başlangıç yapan Türk Halk Müziği Topluluğu, daha sonra Samsun Yöresi’ne ait “ Beni Bir Dost Yaraladı”, Sivas Yöresine ait “Gine Dertli Dertli İnliyorsun”, Kütahya Yöresi’e ait “ Kayaköy’ün Alt Yanı” ve İstanbul’a ait “Sendeki Kaşlar” adlı türküleri hep bir ağızdan ustalıkla seslendirdiler.

İlk bölüm solo türkülerinde ise Sibel Turgut, Kerkük Yöresi’ne ait “Esmerim Güzel Esmer”; Haydar Akbaba, Malatya Yöresi’ne ait “Gül ki Güller Açsın”; Tolga Dedeoğlu ve Orhan Tunç, Doğu Anadolu Bölgesi’nden”Elif Allah” ve Dilek Karaman, Kütahya Yöresi’nden “A İstanbul Sen Bir Han mısın” adlı eserleri başarıyla seslendirerek izleyenlerin takdirini kazandılar.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?