• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

26 Ağustos 2014

NÜKLEERE DİKKAT ÇEKMEK İÇİN KÜREK ÇEKİYOR

Nükleer tehlikeye dikkat çekmek, halkı bilinçlendirmek için 11 gün önce 3.5 metrelik teknesi ile Hopa’dan denize açılan Makine Ressamı Hüseyin Ürkmez Giresun’a geldi.


nükleergrs4

Nükleer tehlikeye dikkat çekmek, halkı bilinçlendirmek için 11 gün önce 3.5 metrelik teknesi ile Hopa’dan denize açılan Makine Ressamı Hüseyin Ürkmez Giresun Kumyalı Balıkçı Barınağına geldi. Gazeteciler ve çevreciler tarafından karşılanan Ürkmez; ” Giresun’da 28 yıl önce Çernobil kazası sonrası radyasyon zulmüne uğramıştır. Radyasyon bir hayalet gibi aramızda dolaşmaktadır” dedi.

Belediye Başkan Vekili Hayati Tökez’i ziyaret eden Hüseyin Ürkmez, Ülkemizde 1996 yılından itibaren nükleer santral kurma girişimleri olduğunu belirterek şunları söyledi; ” 3 Mayıs 2013 tarihinde Japonlar’la işbirliği anlaşması imzalandı. 2023 yılına kadar 12 nükleer santral kurulması planlanmaktadır. Çernobil nükleer faciası bir çoğumuzun hafızasına kazınmıştır. Radyasyonun etkilerinin 5-10 yıl sonra ortaya çıkması halkın kandırılmasını kolaylaştırmıştır.Avrupa ülkeleri vatandaşlarını korumak için her türlü önlemi alırken, Karadeniz Bölgemizde radyasyonlu çay ve fındıkların nasıl tüketileceğine kafa yorulmuştur. Karadeniz insanı balığını, çayını ve fındığını ekmeğini ve sağlığını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Japonya da yaşanan kaza sonrası yayılan radyasyonun, seryum maddesinin okyanus ötesine, Amerika’ya, Kanada’ya kadar ulaştığı düşünüldüğünde dünyanın hiç bir yeri nükleer santral için elverişli değildir. Yaşamak için nükleer santrale karşı çıkmalıyız. Akdeniz’de Akkuyu, ya Karadeniz’de Sinop’a kurulacak nükleer santraller 3 tarafı denizle çevrili ülkemizde deniz canlılarını yok edecektir. Buradan bizi yönetenlere çağrıda bulunuyorum. Başımıza yağan rahmetten, üzerine bastığımız topraktan, soluduğumuz havadan korkmak, kaçınmak istemiyoruz. “
Giresun’da Belediye Başkan Vekili Hayati Tökez’e Hopa’dan İstanbul’a uzanan Nükleersiz Yaşam yolculuğu hakkında bilgi veren Hüseyin Ürkmez, Giresun Belediyesi’nin elektrikli araçlarının güzel bir proje ve çevreye uyumlu olduğunu dile getirdi.

nükleergrs2Başkan Vekili Hayati Tökez, tüm insanlık adına yaşanan ve yaşanacak büyük tehlikeye dikkat çeken Ürkmez’i kutladı. Tökez; ” Gelişme ve kalkınma için enerjiye ihtiyacımız var. Gelişmiş ülkeler beyaz enerji dediğimiz, güneş,rüzgar ve sudan enerji üretiyor. Karadeniz’de yapılan HES ‘ler doğayı adeta öldürüyor. Enerji üretmek için canlıları, doğayı, insan yaşamını tehlikeye atmak kabul edilir bir durum olamaz. Böylesine önemli bir tehlikeyi kamuoyunun gündeme taşımak, uyarıda bulunmak hepimizin görevidir. Sizi gönülden destekliyoruz “dedi. Başkan Vekili Hayati Tökez, nükleer karşıtı Hüseyin Ürkmez’e Giresun Kalite yeni mahsul fındık hediye etti.

Giresun’dan öğleden sonra ayrılan Hüseyin Ürkmez, Bulancak Balıkçı Barınağı’nda konakladıktan sonra sabah erken saatte yoluna devam edecek. Bir ay sonra İstanbul’da olmayı planlayan Ürkmez, Ortaköy’de karaya çıkarak gezisini noktalayacak. Nükleersiz yaşam için yola çıkan Hüseyin Ürkmez nükleersiz.org sitesinden takip edilebilir.

nükleergrs3

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?