• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

OKTAY ÜST’TEN ‘EFİL EFİL” TÜRKÜSÜ

Karadeniz müziğinin genç temsilcilerinden Oktay Üst ilk sola çalışması “Efil Efil” türküsü ile büyük beğeni topladı. Klibi İstanbul’da yaşadığı gerçek bir hikâye ile anlatan Üst, duygularını bu türkü ile anlattı.


OktayÜst-EfilEfil-2


Patikaa.com / Haber Merkezi


Karadeniz müziğinin genç temsilcilerinden Oktay Üst ilk sola çalışması “Efil Efil” türküsü ile iyi bir çıkış yakaladı. Aslen Rize’nin Pazar ilçesinden olan sanatçı, ilk çocukluk yıllarında ünlü kemençe virtüözü merhum Ahmet Güngör’ün kemençesinden ninniler ve Lazca ezgiler dinleme şansına sahip oldu.

İlerleyen yıllarda köylüsü olan ses ve bağlama sanatçısı Emine Özgürbüz’den aldığı eğitimle müzik hayatına başlamış oldu. 1997 yılında Laz müziğimin en önemli temsilcilerinden Birol Topaloğlu ile tanışarak otantik Karadeniz müziği çalışmaları yaptı. 2002 yılında Dicle üniversitesi devlet konservatuarına girdi. Aynı yıl TRT Diyarbakır bölge müdürlüğünün açmış olduğu akit’li kemençe ve kabak kemane sınavını da kazanarak 3 yıl boyunca okul eğitimiyle TRT’nin çeşitli televizyon ve radyo programlarına katıldı. Daha sonra üzerinde yoğunlaştığı kemençe ile çeşitli grup ve sanatçılara eşlik etti.

2007-2014 yılları arasında Şevval Sam’a kemençesi ile eşlik ederken, Karadeniz müziğinin en sevilen gruplarından Karmate’yi müzisyen dostlarıyla hayata geçirdi. 2013-2014 yıllarında “Karadeniz’e Kalan 1 ve 2” projesini hazırlayarak Karadeniz müziğinin everensel boyutlara taşınmasına, yeni seslerin ve değerleri fark edilmeyen türkülerin tanınmasına ayak oldu.

2013 yılından itibaren çalışmalarına yalnız devam eden üst, kemençe, parküsyon ve bağlama çalıp aynı zamanda kendi derlediği ve bestelediği türküler üzerinde çalışmalar yapmaya devam ediyor.

Yeni çalışması söz ve müziği Murat Sağır’a ait eser “Efil Efil” Fa Müzik etiketiyle yayınlandı. Yönetmenliğini Halil Yücer’in yaptığı klibi İstanbul’da yaşadığı gerçek bir hikâye ile anlatan Üst, duygularını bu türkü ile anlattı.

Aranjörlüğünü Oktay Üst ve Serdar Güler’in yaptığı esere; Emre Kızıl-Bağlama, Murat Çorak-Akustik Gitar, İzzet Kızıl-Perküsyon, Volkan Doğan Kayıkçı-Bas Gitar ile eşlik etti.

İşte O Klip

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?