• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

07 Eylül 2014

TÜRKİYE’NİN 3 TARAFI DENİZ FAKAT !

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi 2 yıldır öğrenci alamıyor, Sinop ve çevre illerde büyük bir çalışma yapılmasına rağmen  fakülteyi tercih eden bir öğrenci olmadı


Sinop Üniversitesi (SNÜ) Su Ürünleri Fakültesini geçen yıldan beri kimse tercih etmiyor, Üniversite akademisyenleri ve ilgiler bu durumdan oldukça rahatsız, fakültenin kapatılması da gündemde fakat bu Yüksek Öğretim Kurumunun alacağı bir karar. Sadece Sinop’ta değil bütün bölümlerde bir azalma gözlenirken bundan en çok SNÜ etkilendi. 
vWy84_1409746512_34755Sinop Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Recep Bircan konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Su Ürünleri Fakültelerine iki yıldır öğrenci gelmediğini belirterek, “Bu yıl öğrenci bekliyorduk ancak maalesef geçen yıl olduğu gibi bu yıl da öğrenci kaydımız yok” dedi. 
Fakültede ki akademisyenlerin öğrencileri yönlendirme amacıyla aylar önce Sinop ve çevre illerde büyük bir çalışma yapmasına rağmen yine de fakülteyi tercih eden bir öğrenci olmadığını ifade eden Bircan; “Fakültemizde akademisyen olarak 34 öğretim üyesinin yanı sıra araştırma görevlilerimiz de var. Türkiye’de bulunan su ürünleri fakültelerinde oldukça fazla sayıda öğretim görevlisi mevcut. Gelecekte ne olur bilemiyorum ancak büyük bir ihtimalle yeni bölümlerin açılmaması, mevcut bölümlerin sayısı azaltılarak daha rantabl, daha verimli olabilecek bir seviyeye getirilmesi gerekmekte” diye konuştu.
 
146 Kişi Tercih Etti
 
Ülke genelinde yaklaşık 24 Su Ürünleri Fakültesi var, Üniversite sınavına girenlerden sadece 146 öğrenci bu bölümü tercih etti. Türkiye’nin 3 tarafı denizlerle çevrili olmasına karşın su ürünlerinin yeterli değeri almaması ayrı bir akademik bir tartışma. Mezun olunca iş imkanı kariyer ve mesleki tatminsizlik tercih bölümün tercih edilmemesinde önemli bir yer tutuyor. 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?