• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ÖNCE PASTA SAVAŞLARI SONRA BOĞA GÜREŞLERİ

Çamlıhemşin’de bu yıl 21’incisi düzenlenen Ayder Doğa ve Kültür Festivali ile 1’inci Uluslararası Pastacılar Festivali’nin son gününde Galer Düzü arenasında ödüllü boğa güreşleri ile pasta savaşları yapıldı.


AYDER-BOĞA-VE-PASTA-3Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi’nde bu yıl 21’incisi düzenlenen Ayder Doğa ve Kültür Festivali ile 1’inci Uluslararası Pastacılar Festivali’nin son gününde Galer Düzü arenasında ödüllü boğa güreşleri ile pasta savaşları yapıldı. Kıyasıya geçen boğa güreşlerinin ardından arenaya inen protokol üyeleri ve vatandaşlar birbirlerine pasta atma yarışına girdi, ortaya renkli görüntüler çıktı.

AYDER-BOĞA-VE-PASTA-5Ayder Yaylası Galer Düzü mevkiinde gerçekleştirilen ödüllü boğa güreşlerinde Rize ve Artvin’den getirilen 59 boğa katıldı 3 bine yakın kişinin izlediği boğa güreşleri sırasında heyecanlı anlar yaşandı. Kıyasıya güreşen bazı boğalar kaçarken izleyenlere korkulu anlar yaşattı. Boğalardan kaçmaya çalışanlar birbirleriyle yarıştı. Güreşlere 5 boğasıyla katılan Gizem Bekar , “6 yıldır 5 boğam ile güreşlere katılıyorum. Onları çok seviyorum ve sevgiyle bakıyorum. Arenada yara almaları benim de canımı yakıyor” dedi.

AYDER-BOĞA-VE-PASTA-2Festivalde ‘En güzel çorap örme’ yarışması yapıldı. Yöre kadınlarının ilgi gösterdiği yarışmada jüri üyeleri renk, desen ve figürlerini dikkate alarak Lale Gülay’ın ördüğü çorabı birinci, Zeliha Ofluoğlu’nun ördüğü çorabı ikinci, Zeliha Kaba’nın ördüğü çorabı ise üçüncü seçti. Dereceye girenlere para ödülü verildi.
3-8 yaş arası kız çocuklar için düzenlenen ‘En güzel kıyafet’ yarışmasında Elmira Karaman ve Yasemin Karaman birinci seçildi

AYDER-BOĞA-VE-PASTA-4Bu yıl ilk kez düzenlenen 1’inci Uluslararası Pastacılar Festivali kapsamında da ‘En Güzel Pasta’ yarışı yapıldı. Yapılan değerlendirmede Zeynep Koçal’ın yaptığı ve ‘Fıstık Rüyası’ adını verdiği pasta birinci seçildi. Yarışmada dereceye girenlere çeşitli ödüller dağıtıldı.

Festivalde , protokol üyeleriyle vatandaşlar arasında yapılan “pasta savaşları” yapıldı. Protokol üyelerinin yanı sıra aralarında çocukların da yer aldığı çok sayıda vatandaşın katıldığı “pasta savaşı” öncesi naylon yağmurluk dağıtıldı. Pasta savaşının başlamasının ardından protokol üyeleri ve vatandaşlar birbirine pasta atmaya başlarken, alandaki herkesin yüzü ve vücudu pastayla kaplandı.

Festival pasta savaşının ardından ve geleneksel karpuz kesiminin ardından sona erdi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?