• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

23 Mayıs 2015

ORDU-GİRESUN HAVALİMANI HİZMETE GİRDİ

İlk kez 1964 yılında gündeme gelen fakat 2011 yılında temeli atılan 350 milyon TL yatırımla Türkiye ve Avrupa’nın ilk, dünyanın üçüncü deniz doldurularak yapılan Ordu-Giresun Havalimanı resmen hizmete girdi.


ORDU-GİRESUN-HAVALİMANI-HİZMETE-GİRDİ-4350 milyon lira yatırımla Türkiye ve Avrupa’nın ilk, dünyanın üçüncü deniz doldurularak yapılan havalimanı olma özelliği taşıyan Ordu- Giresun havalimanı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katıldığı törenle açıldı. Törende Erdoğan ve Davutoğlu birlikte kürsüye çıkarak halkı selamladı.

ORDU-GİRESUN-HAVALİMANI-HİZMETE-GİRDİ-2Erdoğan, Ordu-Giresun Havalimanı’nın açılış töreninde, bugünün Ordu ve Giresun için tarihi bir gün olduğunu ifade ederek, “Bugün olmaz denilenin olduğu, yapılamaz denilenin yapıldığı, bitmez denilenin bitirildiği bir gün. Gözün aydın olsun Ordu, gözün aydın olsun Giresun, gözün aydın olsun Karadeniz” diye konuştu. Havalimanının her iki şehir, bölge ve ülke için hayırlı olması dileğinde bulunan Erdoğan, şunları söyledi: “Başbakanlığım döneminde Sinop’ta havalimanı yoktu, çalışmıyordu. Sinop Havalimanı’nı bitirdik, açtık ardından Kastamonu’da yoktu Kastamonu’da havalimanını açtık. Aynı şekilde Samsun Havalimanı’nı hamdolsun açtık. Şimdi mutluyuz. Zira Ordu-Giresun Havalimanı’nı açıyoruz. Trabzon’da havalimanımız vardı. Başbakanımızın da ifade ettiği gibi proje aşaması bitmiş aynen denize dolgu bir havalimanı da  Ardeşen-Pazar arasına inşallah yapacağız.” dedi.

Ordu-Giresun Havalimanı’nın bölge ekonomisine ve turizmine büyük katkı sağlayacağı belirtiliyor.

ORDU-GİRESUN-HAVALİMANI-HİZMETE-GİRDİ-5YARIM ASIRLIK HAYAL!
Ordu’ya havalimanı yapılması ilk olarak 1964 yılında dönemin Bayındırlık Bakanı ve CHP Ordu Milletvekili olan Arif Hikmet Onat tarafından gündeme getirildi. 1987’de dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı ANAP Ordu Milletvekili Şükrü Yürür’ün girişimiyle Ünye İlçesi’ne havalimanı yapılması için çalışma başlatıldı. Günümüz parasıyla 6.4 milyon TL’ye ihale edilen, 5 milyon TL harcanan havalimanı çalışması 1991 yılında başladı. Pistin betonu dökülerek çevresinin tel örgüsü yapıldı. İnşaat, ödeneksizlik nedeniyle 1993 yılından bu yana atıl durumda bırakıldı. Ordu ve Giresun illerine ortak hizmet verecek havalimanı için ilk somut adım dönemin Ordu Valisi Mustafa Malay tarafından başlatıldı. Ordu ve Giresun’da düz arazi bulunamadığı için Gülyalı İlçesi’nde denize dolguyla yapımı planlandı. 1998 yılında DHL Genel Müdürlüğü Yatırım programına alınan havalimanı 2001’de Başbakanlık yatırım programından çıkarıldı. 2010 yılında Başbakan Tayyip Erdoğan, tekrar yatırım programına aldırdı. Temel Temmuz 2011’de atıldı. Havalimanı yapımı için çift vardiya halinde çalışıldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?