• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

23 Ağustos 2014

“ORDU-GİRESUN HAVALİMANI, TÜRKİYE’NİN MEDAR-I İFTİHARI OLACAK”

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu Ordu-Giresun Havalimanı inşaatını incelemelerde bulundu. Vali Mart 2015’de il uçağın ineceğini söyledi.


oorgi-vali2Vali İrfan Balkanlıoğlu, Türkiye’de ilk defa denize dolgu yapılarak ve Dünyanın denize dolgu 3’üncü havalimanı olma özelliğini taşıyan Ordu-Giresun Havalimanı inşaat çalışmalarını yerinde inceleyerek, yüklenici firma yetkililerinden bilgi aldı.

Vali İrfan Balkanlıoğlu, beraberinde Gülyalı Kaymakam Vekili Emrullah Temiz ve Belediye Başkanı Talip ŞEN ile birlikte Ordu-Giresun Havalimanı inşaatı altyapı şantiye binasına geçerek, yüklenici firmanın Proje Müdürü Ömer Işık’tan havalimanı inşaatının altyapı çalışmaları ile ilgili son durumu hakkında bilgi aldı.

Vali İrfan Balkanlıoğlu, daha sonra Ordu-Giresun Havalimanı üstyapı çalışmaları ile ilgili bilgi almak üzere üstyapı çalışmalarının gerçekleştirildiği alana giderek, şantiye binasında yüklenici firma Proje Müdürü Yüksek KahramaN’dan bilgi aldı.

oorgi-vali3“Altyapıda 10-15 Günlük İş Kaldı”

Ordu-Giresun Havalimanı inşaatındaki incelemelerinin ardından, basın mensuplarına değerlendirmelerde bulunan Vali İrfan BALKANLIOĞLU, ”Ordu-Giresun Havalimanı inşaatında atyapı ile ilgili çalışmalar bitme noktasına geldi. Altyapıda 10-15 günlük bir iş kaldığı bizlere iletildi. Ancak, idarece uygun görülmesi halinde konfor artsın, havalimanı çok daha mükemmel hale gelsin diye su ile dolu alan alanlar doldurulacak ve bu da 70 günde tamamlanacak” dedi.

oorgi-vali4“Üstyapı Tesisleri Her Türlü İhtiyaca Cevap Verecek Şekilde Yapılıyor”

Vali Balkanlıoğlu, “Üstyapı çalışmaları ile ilgili de bilgi aldık. Görevli arkadaşlar, teknik detayları bize anlattılar. Havaalanımızın bütün apron dahil, yolcu bekleme salonları, çağın en modern ve en güzel binası olarak yapılacak. Son derece lüks, konforlu, her yönüyle düşünülmüş, büyüklüğü de yeterli olan binalar. Terminal binası 20 bin metrekare üzerinde kapalı bir alan üzerinde yapılıyor. Her türlü ihtiyaca cevap verebilecek, uluslararası uçuşlarda, VIP ve içindeki Freeshoplar dahil ileri bir teknoloji ile yapılıyor” diyerek, Havalimanı inşaat çalışmalarının hızla devam ettiğini kaydetti.

“Her türlü oluşuma karşı anında teknoloji imkanları kullanılarak çözüm üreten çok deneyimli arkadaşlar burada. Onlar da küçük çaplı pürüzleri çözüyorlar. Yalnız süratli çalışmalarına rağmen hiçbir sıkıntı olmasa dahil buranın uçak inmesine ve binmesine mani bir durum yok ama tamamen bitmesi Mart ayını bulacak gibi gözüküyor“ diyen Vali Balkanlıoğlu, ”Şu durumda uçakların inip kalkışına mani bir durum yok. 15-20 gün sonra bile uçak inebilir buraya. Ancak dört dörtlük kulesiyle, her şeyiyle tamamlanıp yolculara hizmet vermesi için Mart ayını beklemek gerekiyor. Yani, havaalanımızın bitmesinde ve hizmete açılmasında hiçbir sorun gözükmüyor” şeklinde konuştu.

oorgi-vali5“Ordu-Giresun Havaalanı, Türkiye’nin En Konforlu Havaalanlarından Birisi Olacak”

Ordu-Giresun Havalimanının Türkiye’de en konforlu havaalanlarından bir tanesi olacağına dikkat çeken Vali İrfan Balkanlıoğlu, ‘Stone mastic asfalt’ ile uçak pisti yapılan Ordu-Giresun Havalimanı’nın Türkiye’deki havalimanlarından çok farklı olacağını vurgulayarak, “Havalimanlarında uçakla seyahat edenler gayet iyi bilir, uçak tekerleri piste ilk değdiğinde bir sarsıntı hissedilir. Bazen insanlar bundan çok korkarlar. Bu sarsıntı hissedilmesin diye 3 kilometrelik pist boyunca ‘stone mastic’ denilen 5 santim kalınlığında döşenen bir materyal ile Ordu-Giresun Havalimanı uçakların en konforlu iniş yaptıkları havalimanı unvanını da kazanacak” diye konuştu.

“Ordu-Giresun Havalimanı tamamlandığında, Türkiye’nin medar-ı iftiharı, teknoloji harikası bir havaalanı ile karşı karşıya kalacağız” diyen Vali; “Çünkü 365 gün 24 saat uçak iniş ve kalkışına müsaade edilecek. Teknolojik donanımın yanı sıra, denizin doldurulmasıyla yapılan Türkiye’deki ilk havaalanı olma özelliğini taşıyacak” diyerek sözlerini tamamladı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?