• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

15 Ağustos 2014

ORDU VE GİRESUN DÜNYAYI VURACAK

Ordu ve Giresun bölgesinde fındık üretiminin azalmasıyla, dünya fındık piyasasını da etkilemesi bekleniyor. Fındığa yapılacak zam ile birçok üründe fiyatları doğrudan artıracak.


dunya-fındık3Hürriyet’in dış basından aldığı bilgiye göre; Bu yıl mart ayı sonunda yaşanan don olayları ile birlikte fındık üretimindeki düşüş fiyatları da vurdu. Özellikle Ordu ve Giresun bölgesinde yaşanan üretim düşüşünün uluslararası fındık piyasasını da etkilemesi bekleniyor. Fındığa yapılacak zam ise Nutella fiyatlarını doğrudan artıracak.

Dünya fındığının yüzde 70’ini üreten Türkiye bu alanda global pazarın üretim lideri… Özellikle Ordu ve Giresun bölgesinde yaşanan don olayları ise önümüzdeki dönem içinde fındığın zamlanmasına neden olacak. Fındığın kilogramı mayıs ayında 6.5 liraya satılırken bunun önümüzdeki dönemde 10.5 liraya kadar çıkması bekleniyor. Fındık fiyatlarından en çok etkilenecek firmalardan biri de Ferrero Group.

Türkiye’de Oltan gıdayı satın alan şirket dünyaca ünlü Nutella’yı üretiyor. Fındık kreması ve kakaonun birleşimiyle yapılan ürünün önümüzdeki yıl küresel pazarda daha pahalıya satılması bekleniyor. Türkiye yılbaşında 800 bin ton fındık üretimi yapmayı bekliyordu. Bu yıl ise üretimin 540 tona düşmesi bekleniyor. Nutella’nın (750 gr) şu an Türkiye’deki satış fiyatı 13 TL civarında.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?