• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

13 Aralık 2014

ORDU’DA MADEN TARTIŞMASI

Ordu’nun Fatsa ilçesinde kurulmak istenen altın madeni ile ilgili Ordu valisi ve doğa platformları karşılıklı açıklamalarda bulundular.


vali-platform-açıklamalar1

Vali Balkanlıoğlu: Dertleri Çevre Değil

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Fatsa ilçesi Bahçeler Mahallesi’nde özel bir firma tarafından altın madeni kurulmasını protesto edenlerin çoğunluğunun bölge insanı olmadığını belirtti. Vali Balkanlıoğlu, yörede zengin altın yatakları olduğunu, bunların ekonomiye kazandırılması gerektiğini belirterek, “Millet olarak biraz fedakar davranmamız gerekiyor. Çünkü yer altı kaynaklarımızın değerlendirilmesi lazım” dedi. Fatsa’daki altın madeni aranan bölgede zengin altın yatakları olduğunu kaydeden Vali Balkanlıoğlu, burada protesto yapan insanların büyük çoğunluğunun yöre insanı olmadığını ve dışarıdan geldiğini söyledi. Vali Balkanlıoğlu, şöyle konuştu: “Ben firma ile görüştüm, teknolojinin ulaştığı son sistemi kullanacaklarını, asla çevreye zarar vermeyeceklerini söylediler. Bazı kişiler Türkiye bu yatırımlardan mahrum kalsın, gelişmesin, güçlenmesin, sürekli dışarıya muhtaç hale gelsin istiyorlar. Bunların içinde gerçekten halk için çevre için endişe duyan varsa bizimle iletişim kurabilirler. Bir vatandaşın tırnağı kırılırsa, bir kuşun kanadına zarar gelirse önce ben karşı çıkarım.”

Platformlardan Tepki Geldi

Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu adına açıklama yapan Şenel Yorulmaz; “Bilinmelidir ki, yaşamı savunmak suç değildir. Bizlere destek vermek için gerek farklı illerden direniş çadırımıza gelen dostlarımız, gerekse haberleri ile bulundukları yerden sesimize ses veren yaşam savunucularının desteği ile köyümüzü yaşam alanlarımızı savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu adına açıklama yapan Gül Ersan ise , “Gerek maden alanındaki gerekse ilçe merkezindeki eylemlere katılanların çoğu ilimiz insanlarıydı. Sayın Valimiz emniyet güçlerinden bu bilgiyi rahatlıkla alabilirler” dedi

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?