• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

18 Ekim 2014

ORDU’DA PATATES VE ÇİLEK HASADI ZAMANI

Ordu’da “Patates ve Çilek Yetiştiriciliği Tarla Günü” etkinliği kapsamında hasad yapıldı.


ORDUTARLA2Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Valiliği, Ordu Üniversitesi, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliğinde, Kabadüz ilçesinde düzenlenen “Patates ve Çilek Yetiştiriciliği Tarla Günü” etkinliği ile “Broiler Tavuk İşletmesi Açılış” programına katıldı.

Kabadüz ilçesinin Yokuşdibi Mahallesindeki programa, Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Milletvekili Fatih Han Ünal, Garnizon Komutan Vekili Jandarma Albay Garip Gümüş, Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Vali Yardımcısı Engin Avcı, Kabadüz Kaymakamı Zafer Özçelik, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal YILMAZ, İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, ODÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Özbay Dede, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ORDUTARLA4“Patates Üretimini Artıracağız”

Yokuşdibi Mahallesi Yukarı Kirazdere mevkiinde, Ömer Yaylaçiçeğİ isimli üreticinin tarlasında düzenlenen “Patates Yetiştiriciliği Tarla Günü” etkinliğinde bir konuşma yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz, ”Ordu İlimiz patates yetiştiriciliğinde Türkiye’de ilk sıralarda illerden birisi iken 2000’li yılların başından itibaren patates siğili hastalığının ilimizde de görülmeye başlamasıyla birlikte dikim alanlarında her geçen gün azalma olmuştur. Ancak, patates yetiştiriciliğinin özellikle bu rakımda fındığa göre çok karlı olması bizleri bu konuda çalışma yapmaya sevk etmiş ve sertifikalı tohum kullanımının yaygınlaştırılması ile birlikte dikim alanlarında yeniden bir artış sağlanmaya başlanmıştır” dedi.

Programda, daha sonra Vali İrfan Balkanlıoğlu ve diğer protokol üyeleri Ömer Yaylaçiçeği adlı üreticiye ait olan 10 dekarlık alana geçerek patates tarlasında sembolik hasat yaptı.

Tarlaya ilk olarak 2013 yılında ekim yapıldı. Ordu Üniversitesi’nde görev yapan Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Özbay Dede ve Doç.Dr. Kürşat Korkmaz’ın patateste değişik gübre uygulamalarının verim üzerine etkileriyle alakalı denemeleri oldu. Fındığın verimli ve randımanlı olmadığı bu 1050 rakımlı yükseklikteki alandan yaklaşık 25 ton ürün alındı.

ORDUTARLA3Vali Balkanlıığlu; “Çambaşı Çileği Kadar Lezzetli Çilek Yemedim

Vali İrfan Balkanlıoğlu ve diğer protokol üyeleri patates hasadının ardından Ali Bulut isimli üreticiye ait olan Yokuşdibi Mahallesi Yukarıkirazdere mevkiinde 1050 rakımda bulunan çilek tarlasına giderek, hem çilek tarlasında hasat yaptı, hem de çilek yetiştiriciliği ile ilgili detaylı bilgi aldı.

Vali İrfan Balkanlıoğlu, burada yaptığı açıklamada,”Çileğin kalite ve lezzet farkını burada görmüş oluyoruz. Türkiye’nin her yerinde görevde bulundum ama bu kadar lezzetli çilek yemedim. Çambaşı çileği bir başka. Burada çileğin aroması çok farklı ve bu konuda bir araştırma yapılabilir. Çileği başka bir yerde yetiştirdiğinizde bu lezzeti bulamıyorsunuz. Ordu yöresine ait bu yüksek rakımda lezzetli çilekler yetişiyor” dedi.

“Ali Bulut isimli üreticimiz fındık bahçesini sökerek çilek yetiştirmiş ve 7 ton çilek almış” diyen Vali Balkanlıoğlu, ”Sürekli çilek toplanıyor, sıcak para girişi var. Çileği almak için insanlar kuyruğa giriyor. Çileği, sadece zevkle tüketilen bir meyve olarak görmemek lazım. Reçel, marmelat, pastalarda ve sanayide de kullanılıyor” dedi ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Ordu Milletvekili Fatih Han Ünal ise yaptığı konuşmada, fındık bahçesini sökerek çilek yetiştiriciliğine başlayan üretici Ali Bulut’u kutlayarak, ilk çileği Antalya üretiyor ama son çileği de Çambaşı üretiyor. Bunu herkes bilsin. Çilek on katı gelir getiriyor. Fındık üreticilerimiz alternatif ürün arayışına girsin” şeklinde konuştu.

“Çilek Yetiştiriciliği Tarla Günü” programında konuşan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz da, ”Çilek yetiştiriciliği ürün çeşitlendirme konusunda üzerinde önemle durduğumuz bir konudur. Patatesi orta ve yüksek kesimlerdeki ilçelerimizde düşünürken, çilek yetiştiriciliğini ilimiz genelinde düşünmek mümkündür. 1050 rakımlı Yokuşdibi Mahallemizde çilek ürünü hasat edilebilmesi, çilek yetiştiriciliğini ilimiz için önemli kılmaktadır. Üreticilerimiz için yeni bir gelir kapısı aralamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Çilek bahçesi Mayıs ayı içerisinde 20 dönüm arazideki fındık bahçeleri sökülerek, alanda 140.000 adet Albion cinsi yedi veren çilek ekimi yapıldı. 2014 yılı rekoltesi kurulumun ilk yılı olması nedeniyle 18 ton olarak gerçekleşeceği tahmin edilirken, 2015 yılında esas verimin olacağı ve 30 ton üzerinde bir verimin alınacağı belirtildi.

ORDUTARLA5“Ordu’, Fındığın Yanında Tavukçulukla da Nam Salsın İstiyoruz”

Vali Balkanlıoğlu, protokol üyeleri ile birlikte patates ve çilek tarlasında gerçekleştirilen hasadın ardından aynı mevkide bulunan Broiler Tavuk İşletmesi’nin açılış törenine katıldı.

Açılış programında bir konuşma yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu, ”Ordu fındığa dayalı bir ekonomiyle hayatını devam ettirmeye çalışıyor. Fındığın bu yıl olmamasından dolayı da herkes üzgün. Üretim alternatifleri açısından tavuk yetiştiriciliği de çiftçiliğin ve ziraatın bir dalı sayılıyor. Bu işle geçinen birçok il bulunuyor. Afyon’da günde 15 milyon yumurta üretimi gerçekleştiriliyor. 130 milyon dolar da ihracat yapıyorlar. Burada da et tavukçuluğu var. Bizler de Milletvekilimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve daire müdürü arkadaşlarımızla birlikte geldik ve işletme sahiplerine moral motivasyon verelim istedik. Bu işin örnek olmasını sağlayalım. Ordu’ya binlerce tesis açılsın. Ordu fındığının yanı sıra tavukçulukla da nam salsın istiyoruz” diyerek, hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu.

Ordu’da toplamda 100 bin adet kapasiteye sahip 4 tane aktif broiler işletmesi hizmet veriyor. Ayrıca, TKDK tarafından projesi onaylanmış 8 adet broiler işletmesinin de önümüzdeki yıllarda faaliyete geçmesi bekleniyor. Açılışı yapılan Broiler Gıda Ltd.Şti’ne sahip toplam maliyeti 1,5 milyon TL’dir. Bunun 595.000 TL’si hibe olarak destek alınmış ilk olarak nisan ayında üretime başlanmıştır. Kümes 1650 metrekarelik kapalı alana sahip olup 28.000 adet broiler tavuk yetiştiriciliği için uygundur. Kümes akıllı bina teknolojisi ile çalışıyor.

Öte yandan, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce organize edilen ve Kabadüz‘deki etkinlik ve programlar içinde yer alan “Doğa Yürüyüşü” etkinliği, havanın yağışlı olması üzerine gerçekleştirilemedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?