• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ORDU’DAN AV TURİZMİ ATAĞI

Ordu’nun avlanma bakımından son derece güzel ve elverişli bir il olduğuna dikkat çeken Vali Balkanlıoğlu, Ordu’nun tamamında çeşitli bölümlere ayrılarak avlak sahası yapılabileceğini söyledi.


OrdudanAvTurizmAtağı-2Ordu Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü Araştırmacı Rıza Kurt ile Orman Mühendisi Elif Yanal, Vali İrfan Balkanlıoğlu’nu makamında ziyaret etti.

Ziyarette, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmalarla ilgili bilgi verildi.

“Amacımız, Avlanma Sahalarını Turizme Kazandırmak”

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirten Vali İrfan Balkanlıoğlu, ”Orman ve Su İşleri Bakanlığının bünyesinde Orman Genel Müdürlüğünün yanı sıra ormanla ilgili bir kaç tane genel müdürlük var. Bunlardan biri de Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’dür. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün görevleri arasında özel avlak, devlet avlağı ve genel avlak gibi avlanma sahalarının tespiti, ilanı, yerine göre özel işletmeciye verilmesi ya da ormanın kendi kontrolünde avlatılması gibi çalışmaları bulunuyor. Bu da turizmde çok büyük hareket oluşturabiliyor” diye konuştu.

“Av Sporu’ndan iyi Gelir Elde Ediliyor”

Vali Balkanlıoğlu, ”Günümüzde insanların birçok merakı var. Kimisi fotoğraf avcısıdır. Endemik bitki ve hayvan türlerini araştırır, onlar için binlerce kilometre uzağa seyahat ederler. Bazılarının da av merakı vardır. Avlanmak amacıyla gerek kendi ülkesine, gerekse uzaklarda gidip avlanırlar. Avlanma onlar için büyük bir zevktir. Avlanma sahası iyi olan iyi, verimli olan ve tanıtımı da avlanma konusunda güzel yapılmış olan ülkeler av sporundan çok büyük paralar kazanıyorlar” şeklinde konuştu.

OrdudanAvTurizmAtağı-1“Ordu Avlanma Bakımından Elverişli Bir İl”

Ordu’nun avlanma bakımından son derece güzel ve elverişli bir il olduğuna dikkat çeken Vali Balkanlıoğlu, Ordu’nun tamamında çeşitli bölümlere ayrılarak avlak sahası yapılabileceğini kaydetti.

“Av Sahalarının Tespiti Konusunda Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne Talimat Verdim”

Son dönemlerde domuzlarla ilgili şikayetlerin çok sayıda olduğunu ve tarımsal ürünlere zarar verildiğini söyleyen Vali İrfan Balkanlıoğlu, ”Domuz popülasyonu fazla olan bir hayvan türü olduğunu belirtti ve yaban domuzlarını avlamaya çok meraklı olan insanlar bulunduğunu hatırlatarak, avlak sahalarının tespiti konusunda Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne talimat verdiğini ifade etti.

“Eşi Benzeri Olmayan Avlak Sahaları Ordu Tanıtımlarında Yer Alacak”

Vali Balkanlıoğlu, ”Ordu genelinde avlak sahaları belirlenerek, ilan edilecek bizim envanterimize girecek. Eşi benzeri olmayan avlak sahaları ile çok miktarda av hayvanı bulunduğunu Ordu’yu yapacağımız tanıtımlarda özellikle ayrı yer vereceğiz. Çabamız bu yönde olacak” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?