• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ORDU’NUN KÜLTÜR ENVANTERİ ÇIKARILIYOR

Ordu Büyükşehir Belediyesi, tarihi ve kültürel özelliği olan dokuları, tarihi eserleri ve tabiat varlıklarını korumak için “Kültür Envanteri” çalışmalarına başladı.


ordukültürenventer2Ordu Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde yer alan, tarihi ve kültürel özelliği olan dokuları, tarihi eserleri ve tabiat varlıklarını koordinatlı bir şekilde kayıt altına alarak, sayısal haritalarının hazırlanması ve Coğrafi Bilgi Sistemine aktarılması amacıyla veri toplanması işine başlandı.

Büyükşehir Belediyesinin başlattığı çalışmada tarihin korunması ve yaşatılması amaç olarak ön planda tutuluyor. Çalışma ile, Ordu’nun sahip olduğu tarihi eserlerin belgeleriyle ortaya çıkarılması sağlanarak, tanıtımının yapılması, turizmi çeşitlendirmesi ve taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarının belgelenmesi hedefliyor.

İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığınca yürütülen çalışmanın gelecek nesillere kültür ve turizm alanında veri tabanı oluşturacağına vurgu yapan yetkililer, bu çalışmalar sonucunda Ordu Büyükşehir Belediyesi Kültür Envanterinin oluşturulacağını belirttiler.

ordukültürenventer3

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?