• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

12 Mart 2015

ORDU’NUN TARİHİ DEĞİŞECEK

Doğu Karadeniz Bölgesinin ilk arkeolojik kazısının yapıldığı Ordu’da, 6. Mithriadates dönemi kalesi olduğu tespit edilen 2 bin 300 yıllık Kurul Kalesi’nde kazılar devam edecek.


Ordu’nun-Tarihi-Değişecek-2Ordu’da, 6. Mithriadates dönemi kalesi olduğu tespit edilen 2 bin 300 yıllık Kurul Kalesi’nde kazılar devam edecek. Doğu Karadeniz Bölgesinin ilk arkeolojik kazısının yapıldığı bölgede incelemelerde bulunan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, “Burada Ordu’nun saklı tarihi var. Geçen yıl kazı için 50 bin liralık ödenek ayrılmış. Büyükşehir Belediyesi olarak bu yıl kazı çalışmaları için 1 milyon liralık kaynak ayırdık” dedi.

KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYEN OLAĞANÜSTÜ BİR YER

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, 2010 yılından bu yana devam eden Kurul Kalesi’ndeki arkeolojik kazı çalışmaları için Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak 1 milyon liralık ödenek ayırdıklarını söyledi. Beraberinde İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, Müze Müdürü Neşe Öncül ve Ordu Kent Konseyi Başkanı Atilla Tatar ile birlikte mülkiyeti büyükşehir belediyesinde olan Kurul Kalesi’nde incelemelerde bulunan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, bölgenin keşfedilmeyi bekleyen olağanüstü bir yer olduğunu dile getirdi.

Ordu’nun-Tarihi-Değişecek-3MÜLKİYETİ BÜYÜKŞEHİRDE

Bölgede yaptığı incelemenin ardından bir açıklama yapan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, “ Kurul Kalesi, Ordu’muzun en önemli tarihi ve keşfedilmemiş yerlerinden bir tanesi. Kurul Kalesi, Kültür Bakanlığı’mızın, Özel İdaremizin geçmiş dönemlerde yapmış olduğu çalışmalar sonrası yasal statü ve mülkiyet itibariyle tamamen Büyükşehir’e devredilmiş 35 dönümlük mülkiyet alanıyla birlikte keşfedilmeyi bekleyen olağanüstü bir yer” diye konuştu.

Ordu’nun-Tarihi-Değişecek-4KURUL KALESİ’NE DEV ÖDENEK

Kazı çalışmalarının hızlandırılması için gerekli adımların atılacağını belirten Başkan Yılmaz, “Geçtiğimiz yıl sadece kazı için harcanan ödeneğin 50 bin lira olduğunu öğrendiğimizde üzüldük. Bu yıl sadece kazı amaçlı ve restorasyon amaçlı 1 milyon liralık bir tahsisi yapmak suretiyle Kurul Kalesi’ni, bu güzel coğrafyamızı Ordu ve Türkiye turizmine kazandırmak konusunda gerekli teşebbüslerde bulunacağız. Bu alanımızın korunması, toprak altındaki cevherlerin ortaya çıkartılması ve tarihi misyona uygun bir şekilde tünellerin belki deniz belki nehirlere ulaşacak bu güzergâhların ortaya çıkartılması konusunda gerekli çalışmayı yapacağız. Büyükşehir olarak, özellikle Altınordu ilçemizde ve il bazında hem Fatsa’da Hem de Ünye ilçemizde bu türlü kalelerimizin korunması, restore edilmesi, yeniden keşfedilmesi konusundaki bütün imkânlarımızı seferber edeceğiz. Ayrıca bu alanın tahrip edilmemesi için de gerekli güvenlik önlemlerini alacağız” şeklinde konuştu.

Ordu’nun-Tarihi-Değişecek-5ORDU’NUN TARİHİNE IŞIK TUTACAK

Kurul Kalesi’nde yapılan kazıların tarih için çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Yılmaz, “Kurul Kalesi’nde yapılan kazı, Doğu Karadeniz bölgesinde yapılan ilk arkeolojik kazıdır. 2010 yılında bu çalışmalar başladığında insanlar bir tarih üzerinde yürüdüklerinin farkında değildi. Kurul Kalesi, Ordu’nun tarihini değiştirecek, Ordu’yu bir çekim merkezi haline getirecek. 2010 yılına kadar buraya Kurul Kayası deniliyordu, ancak kazılardan sonra Kurul Kalesi denilmeye başlandı. Kale çevresindeki gezi alanları ve peyzaj çalışmaları bir an önce başlayacak” dedi.

2010 YILINDAN BU YANA KAZILAR SÜRÜYOR

Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak ise, Kurul Kalesi’nde kazı çalışmalarının 2010 yılında başladığını, yürütülen çalışmalar sonucunda Kurul Kales’inin 6. Mithriadates dönemi kalesi olduğunun tespit edildiğini söyledi. Toparlak, yapılan kazı çalışmalarında tepe adaları, giriş kapısı, dinsel ve kültsel alanlar seramik, sikke, ok ucu, tanrı ve tanrıca büstleri ve birçok ürün bulunduğunu sözlerine ekledi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?