• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

19 Ağustos 2014

ORGANİK SEBZE YETİŞTİRİYOR

Rize Belediyesi eski başkanı Halil Bakırcı, Salarha vadisinde organik sebze yetiştiriciliğine başladı. Bakırcının bu çalışması yeni üreticilerin olması için örnek teşkil edecek.


bakırcıserada2

Rize Belediyesi eski Başkanı Halil Bakırcı, tarım alanının da önemli bir çalışma projesine başladı. Salarha vadisinde dededen kalma 11 dönümlük arazı üzerinde sebze yetiştiriciliği yapan Bakırcı`nın organik çiftliğinde; domates, salatalık, patlıcan, kabak ve hatta karpuz var.

Halil Bakırcı Salarha vadisinde sebze serasına gözü gibi bakıyor. Her gün seraya gidip bizzat çalışıyor. Organik sebze serasını geliştirmek adına, farklı illerde bu işi profesyonel biçimde yapan üreticileri ziyaret edip ve bilgiler bile alıyor.

bakırcıserada4Bakırcı yetiştirdikleri sebzeler için; “Bu arazı de ilk etapta deneme olarak çeşitli sebzeler yetiştirdim, Domates, Salatalık, Patlıcan, Kabak ve Karpuz ektim, verimde aldım. Karpuz ekimini ilk kez bu yıl denedim ve oldukça verim aldım. Gelecek yıl daha geniş alanda karpuz ekmeyi düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

Öte yandan eski başkan Halil Bakırcının sera çalışması yöre insanına da örnek olacağı ve sera işine giren üretici sayısında artış olması bekleniyor.

Organik sebze ve meyve yetirticiliği bölge ekonomisine katkı yapması açısında önemli bir yere sahip. O yüzden yeni seraların oluşturulması bekleniyor.

bakırcıserada3

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?