• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ORTA VE DOĞU KARADENİZ KAR VE FIRTINAYA TESLİM OLDU

Soğuk hava koşulları tüm yurtta olduğu gibi Karadeniz’de de etkisini gösteriyor.


ULUDAВDA KAR KALINLIÐI 115 SANTÝMETRE

Patikaa.com / Haber Merkezi


Soğuk hava tüm yurtta etkili olurken Karadeniz olumsuz koşulların etkisini her gün biraz daha hissediyor, Orta Karadeniz’den Doğu Karadeniz’e kar yağışı ve fırtına etkili olurken bir çok yerleşim biriminde ulaşım sağlamıyor, Kar yağışından etkilenen iller Samsun, Ordu Giresun ve Gümüşhane olurken Trabzon, Rize ve Artvin fırtınadan etkilenen iller oldu. Çok sayıda köy ve mahalle yolu ulaşıma kapanırken Doğu Karadeniz’de fırtına çatıları uçurdu.

Artvin Rize ve Trabzon’da Çatılar Uçtu

Artvin’de kuvvetli rüzgar nedeniyle 15 binanın çatısı uçtu, üzerlerine çatı parçaları düşen çok sayıda araç hasar gördü, yamaçtan kopan kaya parçalarının çarptığı 1 kişi yaralandı.
Merkeze bağlı Seyitler köyünde, fen lisesinin de aralarında bulunduğu bazı binaların çatıları, kuvvetli rüzgârın etkisiyle uçtu. Korzul Mahallesi’nde ise bazı apartmanların çatıları rüzgar nedeniyle koparak sokak aralarına düştü, çok sayıda araçta çatı parçalarının üzerlerine düşmesi sonucu hasar oluştu.
Çarşı Mahallesi’nde de rüzgarın etkisiyle yamaçtan kopan kaya parçalarının çarptığı Ahmet Yerlikaya yaralandı. Artvin Devlet Hastanesine kaldırılan Yerlikaya’nın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Rize’de etkili olan şiddetli fırtına 13 evin çatısını uçurdu, ağaçları kökünden sökerek devirdi.Merkeze bağlı Derebaşı Köyü’nde etkili olan kısa süreli fırtına nedeniyle 7 evin çatısı uçtu. Hüseyin Karadağ’a ait evin çatısı yaklaşık 150 metre mesafeye savruldu. Yaralanın olmadığı olayda vatandaşlar büyük korku yaşadı. Derebaşı Köy yolu üzerinde ağaçlar yerinden sökülerek yola devrildi, enerji ve telefon nakil hatları hasar gördü. Rize İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri köyde inceleme yaptı.

Trabzon’un Araklı ilçesinde şiddetli rüzgar 0532b10f8a454865b59d98ae25566202nedeniyle aralarında belediye binası ve okulun da bulunduğu çok sayıda bina hasar gördü, bazı binaların çatısı uçtu.
Yeşilyurt Mahallesinde rüzgar nedeniyle 30 evin çatısının uçtuğu öğrenilirken ” 300 ile 400 senelik gürgen, kayın ağaçları kökünden koptuğu ve yollara zarar verdiği ifade edildi. Bazı ağaçlar ise evlerin üzerine devrilerek hasara yol açtı. Elektrik hatlarımız hasar gördü.

Ordu, Giresun, Gümüşhane, Samsun ve Amasya ‘da Yoğun Kar

Ordu‘da kar yağışı nedeniyle bazı ilçelerde eğitime bir gün ara verildi. İl Mili Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, bölgede devam eden yoğun kar yağışı nedeniyle Akkuş, Aybastı, Çamaş, Çatalpınar, Çaybaşı, Fatsa, Gölköy, Gürgentepe, İkizce, Kabataş, Kabadüz, Korgan, Kumru, Ulubey ve Ünye ilçelerinin tamamı ile Perşembe ilçesinde taşımalı eğitim veren okullarda eğitime 7 Ocak Çarşamba günü eğitime ara verildi.

Giresun‘da kar yağışı nedeniyle 5 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. özellikle yüksek kesimlerde başlayan kar yağışı nedeniyle merkezde 1, Dereli’de 3 ve Piraziz ilçesinde 1 olmak üzere il genelinde toplam 5 köy yolu ulaşıma kapandığı öğrenildi.

Gümüşhane‘ de 164 köy yolu ulaşıma kapandı özellikle yüksek kesimde etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle Gümüşhane – Erzincan karayolu üzerindeki 2 bin 120 rakımlı Pöske Dağı Geçidi ulaşıma kapandı.
Kar kalınlığının 10 santimetreyi aştığı il merkezinde hava sıcaklığı gece sıfırın altında 4 dereceye kadar indiği öğrenilirken eğitime ara verildi.

Yağışlar Sürecek

Meteoroloji müdürlüğünden alınan bilgilere göre tüm yurtta etkisini sürdüren soğuk hava koşulları bir süre daha devam ederken Kar yağışı Çarşamba günü etkisini arttıracak, valilikler soğuk hava koşullarında tüm sürücüleri zincir takma konusunda uyarırken, zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmaması konusunda ikazlarda bulunuyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?