• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

“ORTAHİSAR DEHLİZİ GÜN IŞIĞINA ÇIKIYOR” PROJESİ

Trabzon’un merkez Ortahisar ilçesinde yapılan kazılar sonrası 40 metrelik dehlizin ortaya çıkması nedeniyle ‘Ortahisar Dehlizi Gün Işığına Çıkıyor’ projesi hayata geçirildi.


“ORTAHİSAR-DEHLİZİ-GÜN-IŞIĞINA-ÇIKIYOR”-PROJESİ-2Trabzon’un Ortahisar ilçesinde ‘Ortahisar Dehlizi Gün Işığına Çıkıyor’ projesinin kapanış kokteyli Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu’nun katılımıyla yapıldı.

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, “Bu bölgede kentsel yenileme yapıldığı dönemden beri tarihi surlarla ilgili arkeolojik ve sanat tarihine yönelik önemli çalışmalar yapıldı. Valililiğimiz başta olmak üzere Büyükşehir Belediyemiz ve Kalkınma Ajansımızın ortak çalışmasıyla bugün bu bölgede tarihin bir bölümü gün ışığına çıkarılmıştır. Bu tür çalışmalarımız zaman içersinde devam edecektir. 5 bin yıllık bir tarihi hazinenin yattığı Ortahisar bölgesinde böyle bir dehlizin ortaya çıkarılması bölge turizmine önemli katkılar sağlayacaktır” dedi.

“ORTAHİSAR-DEHLİZİ-GÜN-IŞIĞINA-ÇIKIYOR”-PROJESİ-3Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu da, yapılan kentsel dönüşümlerle tarihi dokuların ortaya çıkmaya başladığını belirterek, “Zağnos ve Tabakhane Vadilerindeki kentsel dönüşümler tamamlandığında bugün ortaya çıkan bu dehlizin benzerlerini görebiliriz” dedi.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacisalihoğlu da, yapılan çalışmanın şehrin turizmine katkı sağlayacağını ifade ederek, ”Trabzon’daki tarihi eserlerin gün ışığına çıkarılması konusunda önemli bir adım. Dileğimiz başlayan bu faaliyetin daha sonra da tamamen Ortahisar surları ve sur’un altında çalışmalar devam etsin. Tarihimiz ne kadar gün ışığına çıkarılıp sunulursa o şehrin turizm açısından gelirleri de o kadar artacaktır” diye konuştu.

“ORTAHİSAR-DEHLİZİ-GÜN-IŞIĞINA-ÇIKIYOR”-PROJESİ-4Trabzon Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmail Kansız ise, proje hakkında bilgi vererek, “Önce yer radarı ile alan araştırması yaptık. Daha önce müze Müdürlüğümüzün yaptığı kazının devam edebilecek dehlizin başka bölümleri olup olmadığını araştırdık. Maalesef birbirleriyle bağlantı sağlayabilecek anomalilere rastlayamadık. O sebeple var olan 40 metrelik dehlizin korunmasına yönelik çalışmaları başlattık. Tonuzlu yapıyı ortaya çıkarttık. Havalandırma ve aydınlatma çalışmalarını bitirdik. Daha geniş çalışmalar yapılarak bu alanların varlığını tespit etme yönünde çalışmalarımız sürecek” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Vali Öz, beraberindekilerle dehlizin içerisine girerek incelemelerde bulundular.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?