• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

OVİT YAYLASI ŞENLİĞE DOYDU

Rize’nin İkizdere İlçesi’nin 2 bin 640 rakımlı Ovit Yaylasında, Ekşioğlu Vakfı tarafından bu yıl 19’uncusu düzenlenen ve 2 gün süren yayla şenliklerine binlerce kişi katıldı ve doyasıya eğlenildi.


Ekşioğlu Vakfı tarafından Rize’nin İkizdere ilçesinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen Ovit Yayla Şenlikleri bu yıl 19-20 ağustos tarihlerinde gerçekleştirildi. 

Yayla şenlikleri öncesi 18 Ağustos akşamı Ovit Yaylası’nda Hacı Hakkı Ekşi Camii’nde şehitler için Kur’an-ı Kerim okutuldu. Cumartesi ve Pazar günü şenlik çeşitli etkinliklerle tamamlandı. Şenliğe Gençlik ve Spor Bakanı ve AK Parti Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga da katıldı.

20 bin türk bayrağını dağıtıldığı şenlikte ilginç bir deneme gerçekleştirildi. Sunucu Necati Selvitop’un ‘En uzun süreli horon oynamaya var mısınız?’ dediği kalabalık önce el ele tutuşarak geniş bir tek halka oluşturdu. Karadenizli sanatçıların hareketli ezgileri ile horona başlayan kalabalık doyasıya horon oynadı. Horon sırasında yorulan ve kenara çekilenler bir süre sonra horona yeniden devam etti.

Sahnede sanatçılar ve Ekşioğlu Vakfı yöneticileri horona katıldı. Şenlik alanında piknik yapan ve yaylada gezintiye çıkanlar oynanan horonlara eşlik etti. Bu sürede görevliler horon halkasında kaç kişinin olduğunu tespit etmeye çalıştı. 1 saat 14 dakika 30 saniye sonunda sona erdirilen horonda 3 bin 456 kişinin yer aldığı açıklandı.

Şenlikte ayrıca Erol Şahin, Grup Koliva, Onay Şahin, Bizim Gönül, Volkan Aslan, Aslıhan Çiçek, İbrahim Ekşi, Selcuk Balcı, Gülay, Gülseren Gül, Seyfettin Çakıral ve Orkestra Hamza Albayrak Ekibi sahne aldı. 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?