• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

OVİT’TE KAR ŞENLİĞİ

Rize’nin İkizdere İlçesi’nde 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı’nda Ekşioğlu Vakfı tarafından 5’inci Ovit Kar Şenliği düzenlendi. ‘kar üzerinde dünyanın en büyük horon halkası’ rekorunu ise kar ve tipi engelledi.


OvitKarŞenliği2016Rize’nin İkizdere İlçesi’nde 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı’nda Ekşioğlu Vakfı tarafından düzenlenen 5’inci Ovit Kar Şenliği’nde terörizme karşı sevgi, barış ve kardeşlik mesajı vermek için, ‘Kar üzerinde dünyanın en büyük horon halkası’ rekor denemesi gerçekleştirildi. 2 metre karda gerçekleştirilen etkinlikte Almanya’nın geçen yıl 1144 kişi ile kırdığı rekor, kar yağışı ve tipi nedeniyle katılım düşük olunca 965 kişide kaldı ve kırılamadı. Rekorun kırmaya gelenler kar üzerinde horon oynadı.

Ovit’teki yoğun kar yağışı ve tipiye rağmen horon halkasını bırakmayan vatandaşlardan bazıları Türk bayrakları açtı, bazıları ise alkışla tempo tuttu. Etkinlik sonrası Guınnes Rekor Danışmanı Prof. Dr. Orhan Kural, rekor denemesinin kötü hava koşulları altında gerçekleştirildiğini fakat 965 kişi katıldığı için rekorun kırılamadığını açıkladı. Ekşioğlu Vakfı Başkanı Ali Ekşi ise, ” Ovit Kar Şenliğinde Gönül rekoru kırmak isterdi. Ancak kötü hava koşulları nedeniyle Ovit dağına gelemeyenler oldu. Gelecek yıl rekoru kırmak için çalışacağız. Amacımız teröre karşı sevgi, barış ve kardeşlik halkası oluşturmaktı. Rekor kırılamasa da halkayı oluşturduk” dedi.

Ovit Kar Şenliği, Davut Güloğlu’nun konseri ile son buldu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?