• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

PADİŞAHIN TORUNLARI TRABZON’DA

Trabzon’un 553. Yıl dönümü etkinlikleri dolayısıyla Osmanlı Haneden Ailesinden Sultan Abdülhamit’in üçüncü kuşak torunları söyleşiye katıldılar.


OsmanlıTrabzonSöyleşi2Trabzon’un 553. Yıl dönümü etkinlikleri dolayısıyla Osmanlı Haneden Ailesinin bugünkü durumunu anlatan söyleşi yapıldı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde düzenlediği ve Sultan Abdülhamit’in üçüncü kuşak torunu Şehzade Harun Abdülkerim Osmanoğlu ve çocukları Şehzade Orhan Osmanoğlu, Şehzade Abdullah Kayıhan Osmanoğlu, Sultan Nurhan Osmanoğlu katıldı. Moderatörlüğünü KTÜ edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Necmettin Alkan’nın yaptığı söyleşiye vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

OsmanlıTrabzonSöyleşi1Programda ilk söz alan Harun Abdülkerim Osmanoğlu sözlerine Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüğlu’na, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, saygı ve selamlarımı ileterek başladı verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ederek, “Allah onları muvaffak etsin” dedi. Ülkelerinden ayrı kaldıkları zamanlarda yaşadıklarını anlatan Osmanoğlu, “ 1Kasım 1924 te Saltanat kaldırıldı. Daha sonra Halifelik kaldırıldı. Halifeliğin kaldırılması ile Şehzadelerin yurtdışına çıkması sağlandı. Erkeklerin 72 saat, kadınların bir hafta içinde ülkeyi terk etmeleri istendi. 1924 te sürgüne gönderilen hanedan mensupları dört farklı kıtada bir çok ülkede yaşamışlardır.1974 yılında çıkartılan bir yasa ile hanedan üyelerinin tekrar Türkiye’ye dönmeleri sağlanmıştır. Biz de bu yasadan faydalanarak ülkemize geri döndük. Fakat kardeşim Şehzade Dündar Efendi hala Şam’da yaşıyor ve çok hasta olduğu için ve savaşta olduğunda Türkiye’ye dönemiyor. Babam Şehzade Abdülkerim Efendi’nin kabri Amerika’da. İlk göç olayını yaşadığımızda yokluk, fakirlik ile mücadele ettik ”dedi.

Şehzade Harun Abdülkerim Osmanoğlu Lübnan doğumlu olduğunu kaydederek, “Çocuklarım Şam’da dünyaya geldi. En küçük oğlum Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu istanbul’da dünyaya geldi.1985 yılında vatandaşlık hakkını alan Osmanoğulları İstanbul’a geldiklerinde Türkçe bilmiyorlardı” ifadelerini kullandı.

OsmanlıTrabzonSöyleşi3Bir öğrencinin ‘Ortadoğu’da nasıl barış olur’ sorusu üzerine söz alan Şehzade Orhan Osmanoğlu şunları söyledi, “Şu anki hükümetimiz inşallah bu sorunları çözecektir.1890’ lar da Sultan Abdülhamit Kerkük ve Musul’da bir takım keşifler yapıyor. Bir miktar toprak satın alıyor. Gazze’nin %70’ini satın alıyor. Kuzey ve Güney Kıbrıs çizgisi arasındaki arsaların % 75 ‘i Sultan Abdülhamit’in tapulu malıdır. Halep’in % 70 i Sultan Abdülhamit’in tapulu malıdır. Fakat bunlardan hiçbiri şu an bizim değil.” şeklinde konuştu.

Öğrencilerin soruları ile renklendirdiği program plaket takdiminin ardından sona erdi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?