• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

09 Kasım 2014

PARİS’TE TEMEL KARİKATÜRÜ

Trabzonlu karikatürist Hikmet Aksoy, meslekteki 55’inci yılı dolayısıyla Paris’te 55 karikatürden oluşan sergi açacak. Sergide Karadeniz’in simgesi “Temel”de  yer alacak.


Meslekte 55 yılı geride bırakan Aksoy’un bu nedenle Paris Anadolu Kültür Galerisi’nde açılacak olan sergide, 55 farklı karikatürün yer alacağı açıklandı. Yurt dışında daha önce sergi açmayan Aksoy’un Türkiye’de ise iki sergisin sanatseverlerle buluştu.

Sanat Merkezi Paris

Bir sanat merkezi olan Paris’te, sanatseverlerle buluşacak olmanın kendisini oldukça heyecanlandırdığı bilinen karikatürüst Aksoy’un “Sergi ile birlikte büyük bir sorumluluk yükleneceğim. Paris’te önce ülkemi sonra da Trabzon’u temsil edeceğim bu bakımdan da mutluyum. Karikatürlerimde sanatsal endişeler yaşıyorum. Siyaset yok. Toplumsal sorunlar üzerine duruyorum ve bunlar için mesajlar vermeye çalışıyorum” dediği bildirildi. 

Trabzonspor VurgusuABE_Karikaturist-Hikmet-Aksoy-Foto-Mumin-Aydin_5

“Sergiye bir ‘Temel’ karikatürü koyacağı öğrenilen Aksoy’un . karikatürde bir çay fincanı, içi çay dolu, kaşığı hamsi, şekeri de top olarak çizdiği. Altına Trabzonspor yazacağı öğrenildi. Bir Trabzonlu olarak Trabzonspor deyince, Trabzon kenti akla geldiğini bilen karikatüristin sanat ruhunu fazla bozmadan Fransız sanat sevenlerin ilgisini çekecek çalışmalar seçtiği Trabzonluların özlemlerine yanıt vermek için de böyle bir şey düşündüğü öğrenildi, sanatçı böylece hem Trabzonspor hem çayı hem hamsiyi  ifade etmiş olacak. Aksoy’un Paris sergisinde daha önce yayınlanmamış çalışmalarının olduğu öğrenildi. 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?